-

Gözden kaçırmayın

Sadettin Yücel, Gençlik Çalışanlarından temsilcileri ağırladı.Sadettin Yücel, Gençlik Çalışanlarından temsilcileri ağırladı.

Eskişehir'de bulunan Şeker Makina Fabrikası, Eskişehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile işbirliği yapıyor ve bir Arama ve Kurtarma Ekibi kurma çalışmalarına başladı. Afad eğitmenleri tarafından verilen eğitimlere katılan ekip, muhtemel bir afet durumunda görev alacak şekilde yetiştiriliyor. Ülkemizde yaşanan depremlerin ardından fabrika tarafından 20 kişilik bir ekip kuruldu ve bu ekip, profesyonelce eğitim alıyor. Eğitimlerde, ekip organizasyonu, lojistik, güvenlik, bina yapı sistemleri, yaralı taşıma teknikleri, kullanılan düğümler ve kurtarma malzemelerinin tanıtımı gibi konulara teorik olarak eğitim veriliyor. Teorik eğitimlerin tamamlanmasının ardından, ekip,

AFAD yerleşkesinde bulunan enkaz sahasında uygulama eğitimi de alacak ve hafif arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirecek. Eskişehir AFAD İl Müdürü Recep Bayar, eğitim salonunda ekip ile bir araya gelerek yaptığı açıklamada, kurum ve sivil toplum kuruluşlarının afet ve acil durumlara karşı daha dirençli bir toplum oluşturmada önemli bir rol oynadığını söyledi. İlimizin ve ülkemizin afet riski taşıyan bir bölgede yer aldığını vurgulayan Bayar, özellikle 1950 yılında yaşanan sel felaketi ve 1956 yılındaki deprem gibi olaylarla oluşan tahribata dikkat çekerek, Şeker Makina Fabrikası Arama Kurtarma ekibinin olası afet durumlarında sağlayacağı katkıların önemini vurguladı ve fedakar çalışmalarından dolayı ekibe teşekkür etti.