-

Gözden kaçırmayın

Dumlupınar BİLSEM, bu yıl da Afyonkarahisar'ın lokomotifi oldu!..Dumlupınar BİLSEM, bu yıl da Afyonkarahisar'ın lokomotifi oldu!..

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Doğa Koruma ve Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencileri tarafından II. Biyoenformatik Öğrenci Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlik, Covid-19 salgını döneminde moleküler biyoloji ve genetik alanındaki araştırmaların önemine vurgu yaparak, öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Erdal Akar Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hakkı Ciğerci, öğrencilerin bilgiyi uygulamaya dönüştürebilme yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Ciğerci, bu tür etkinliklerin öğrencilerin kariyer başarılarına katkıda bulunacağını belirtti. Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt ise etkinlik çerçevesinde yaptığı konuşmada, iklim değişikliklerinin biyolojik çeşitliliği nasıl etkilediğine dikkat çekti.

Bozyurt, iklim değişikliği önlemleri alınmadığı takdirde birçok bitki ve hayvan türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ifade etti. Doğa Koruma ve Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Biyoenformatik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur C. Erişmiş ise etkinlikte "Sürdürülebilir Kalkınmada Biyoçeşitlilik ve Biyoinformatik" başlıklı bir konferans verdi.

Erişmiş, biyoçeşitlilik ve biyoinformatiğin sürdürülebilir kalkınmanın temel taşları olduğunu belirterek, bu alanların entegrasyonunun gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmak için önemli olduğunu vurguladı. Etkinlik, öğrencilerin hazırladığı projelerin sunumlarıyla sona erdi.