Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, mantar üreticilerinin ürünlerinin kalitesini ve güvenliğini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor

Gözden kaçırmayın

İl Müftüsü İmamoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ile İş Birliği Geliştiriyor.İl Müftüsü İmamoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ile İş Birliği Geliştiriyor.

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, mantar üreticilerinin ürünlerinin kalitesini ve güvenliğini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığın Hasat Öncesi Pestisit Denetimi programı çerçevesinde, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, il genelindeki mantar üretim alanlarını ziyaret ederek, pestisit kalıntısı olup olmadığını tespit etmek için numune alıyor. Alınan numuneler, akredite laboratuvarlarda analiz ediliyor. Numunelerde pestisit kalıntısı tespit edilmesi halinde, gerekli yasal işlemler başlatılıyor. Bu sayede, hem üreticilerin hem de tüketicilerin hakları korunuyor.

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, mantar üretiminin gelişmesi ve yaygınlaşması için de destek veriyor. Mantar üretimi yapmak isteyenlere teknik bilgi, eğitim ve danışmanlık hizmeti sunuyor. Ayrıca, mantar üreticilerinin pazar sorunlarını çözmek için de çalışmalar yürütüyor. Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, mantar sektörünün il ekonomisine katkı sağlamasını hedefliyor.