3 bin 76 yeni ağaç toprakla buluşurken, 8 bin 251 çalı da dikildi.

Gözden kaçırmayın

Eskişehir'de yerel tohumlar destekleniyor.Eskişehir'de yerel tohumlar destekleniyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında doğaya ve yeşile verdiği değeri bir kez daha gözler önüne serdi. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen projelerle, Eskişehir şehrinin kentsel peyzajı yenilendi. Bu projeler, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak planlandı ve biyoçeşitliliğin zenginleştirilmesi ve sürdürülebilir bir çevrenin inşası açısından büyük önem taşıyor. Faaliyetler arasında yeni ağaçlandırma ve çalı dikimi bulunuyor. 3 bin 76 yeni ağaç toprakla buluşurken, 8 bin 251 çalı da dikildi. Ayrıca 2 milyon 595 bin 572 metrekare yeşil alanın bakımı yapılarak şehre nefes aldırıldı. Yenilenen bitkilerin budanmasıyla hem yeşil alanların görünümü korunuyor hem de ağaçların sağlıklı büyümesi destekleniyor.

 Yaratılan 39 bin 386 metrekarelik yeni yeşil alan, kent sakinlerine daha fazla dinlenme ve sosyal etkileşim imkanı sunuyor. Ayrıca 741 bin 278 yazlık ve kışlık çiçek üretilerek şehir renklendiriliyor. Kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla 12 kırsal ilçeye 82 bin adet tohum dağıtımı gerçekleştirildi. Dini bayramlar ve özel günlerde ise toplam 140 bin adet çiçek dağıtılarak şehrin estetik dokusu zenginleştirildi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yeşilin ve doğanın korunmasına yönelik bu etkinliklerle sağlıklı ve sürdürülebilir bir şehir yaratma konusundaki kararlılığını sürdürmektedir. Şehrin yeşil dokusunu geliştirme ve çevre bilincini artırma yönündeki adımlar, Eskişehir'in gelecek nesiller için yaşanabilir bir kent olmasını sağlamak adına atılıyor.

#Eskişehir #doğa #yeşil #çevrekoruma #sürdürülebilirlik #kentselpark #çiçekbüyütme #ağaçlandırma #peyzajplanlama #biyoçeşitlilik