Araç muayene fiyatlarına zam gelecek mi? TÜVTÜRK açıkladı işte güncel fiyatlar

Gözden kaçırmayın

Gelişgen Ailesinin acı günüGelişgen Ailesinin acı günü

 

Araç muayene fiyatlarının yüzde 60 artacağı yönündeki haberlere TÜVTÜRK’ten açıklama geldi. Firma,bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. İşte güncel muayene fiyatları...

TÜVTÜRK, araç muayene fiyatlarına zam yapılacağı yönündeki haberleri yalanlayarak bir basın açıklaması yayınladı. Firma, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve araç muayene fiyatlarının her yıl yeniden değerleme oranlarına göre kanunla belirlendiğini duyurdu.

TÜVTÜRK, araç muayene fiyatlarına ilişkin iddialara cevap verdi.

Firmanın yaptığı açıklama şu şekilde:

Son zamanlarda bazı medya kuruluşlarında çıkan, TÜVTÜRK’ün araç muayene fiyatlarına yüzde 60 zam yapacağı şeklindeki aslı olmayan haberlere karşı açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Araç muayene fiyatları (KDV Hariç olarak) her yıl Ekim ayının sonunda ilan edilen yeniden değerleme artış oranlarına bağlı olarak Karayolları Trafik Kanunun 35’inci maddesi gereğince kanunla tespit edilmektedir.

1.1.2023 tarihinden itibaren uygulanacak olan, araç muayene fiyatları araç sınıflarına göre; Traktör ve Motosikletler için KDV hariç 488 TL, Otomobil, Minibüs, Kamyonet vb. hafif vasıtalar için KDV hariç 958 TL, - Otobüs, Kamyon, Çekici vb. ağır vasıtalar araçlar için KDV hariç 1.295 TL, şeklinde belirlenmiştir. Belirtilen fiyatlarının %50’si ile alınan KDV ve gecikme fiyatlarının tamamı doğrudan Hazine ve Maliye Bakanlığına aktarılmaktadır.

TÜVTÜRK’ün yukarıda belirtilen araç muayene fiyatlarının tespit edilmesi konusunda hiçbir yetkisi bulunmamaktadır. 2024 yılı için geçerli olacak araç muayene fiyatları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca belirlenecek yeniden değerleme oranı doğrultusunda düzenlenecektir. 1 Ocak 2024 tarihine kadar mevcut fiyatlar geçerli olmaya devam edecektir.