Vali Yiğitbaşı’nın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Aziz milletimizin şanlı tarihi boyunca hürriyet ve bağımsızlığına kast etmiş her türlü teşebbüse karşı yürüttüğü haklı mücadelelerde canlarını ortaya koyan ve gazilikle şereflenen tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bugün vatanımızın bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için büyük bir cesaret ve fedakârlıkla canları pahasına mücadele ederken gazilik şerefine nail olan kahraman gazilerimizin şeref ve şan günüdür. Aziz milletimizin bekâsı uğrunda gazi olan tüm kahramanlarımızın Gaziler Günü’nü kutluyorum.

Aynı zamanda, bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Gazilik” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilişinin de 102’nci yıl dönümüdür. Bu anlamlı gün vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanlarımıza şükran ve minnetlerimi sunuyorum.

 

*******************

 

Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Türk milleti, gazi bir millettir. Aziz milletimiz tarih boyunca “ölürsek şehit, kalırsak gazi” düsturuyla harp meydanlarında düşmana göz açtırmamış ve ne pahasına olursa olsun vatanı müdafaayı kendine en büyük görev addetmiştir. Göğüslerini vatanlarının selameti için siper etmiş olan şehit ve gazilerimiz, milletimizin nezdinde en muteber mertebeye erişmişlerdir.

Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımız için canlarını feda etmeyi göze alan tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan ve bu şerefli unvanla onurlandırılmış her bir gazimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

 

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, gazilerin vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleri olduğunu ifade etti.

Aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü uğrunda şehit olmayı göze almış kahraman gazilerimizin, milletimizin bağımsız olma şuurunu diri tutan efsaneleri, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleri olduğunu ifade etti.

Başkan Zeybek, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Mesajında gazilik unvanının Türk milleti için çok önemli bir kavram olduğunu belirten Başkan Zeybek mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bacağım, kolum, gözüm olmadan yaşayabilirim ama vatanım olmadan yaşayamam diyen gazilerimiz vatan size minnettardır. Türk ulusunun birlik ve beraberliğini ve devletin bağımsızlığını aziz şehitlere ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Gazilerimiz, şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, destansı tarihimizin yaşayan abideleri, milletimizin bağımsız olma şuurunu iri tutan efsaneleri ve Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının ölümsüz destanlarıdır. Şehitlik ve gazilik unvanı, hiçbir maddi eğer ve dünyevi paye ile ölçülemeyecek derecede büyüktür. Gazilerimizin temsil ettikleri değerler, onurlu duruşları ve kahramanlıkları yeni nesillere de rehberlik etmektedir. Minnet duyduğumuz gazilerimiz her zaman aynı inanç ve azimle vatanımıza sahip çıkarken, bizim de en büyük arzumuz, şehit ve gazilerimizin emanetini muhafaza etmek, ay yıldızlı bayrağımızı bu topraklar üzerinde ilelebet özgürce dalgalandırmaktır. Türk kahramanlığının sönmeyen meşaleleri Gazilerimizin Günü’nü kutluyorum.”