Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ender Karaaslan'ın "Promosyon Anketi ve Anlaşması" ile ilgili basın açıklaması metni ektedir.

Gözden kaçırmayın

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin İKAF'24 ile geleceğin iş dünyası buluşuyor!Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin İKAF'24 ile geleceğin iş dünyası buluşuyor!

Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ender Karaaslan'ın "Promosyon Anketi ve Anlaşması" ile ilgili basın açıklaması metni ektedir.

"Bilindiği gibi Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile banka arasında imzalanan promosyon protokolüne göre ilimizdeki eğitim emekçilerine promosyon adı altında ödemeleri yapılmıştı. Promosyon sürecinde sendikamız sürecin şeffaf yürümesi adına çağrılar yapmıştı. Tüm çağrılarımıza rağmen promosyon görüşmeleri kapalı kapılar ardında ve eğitim emekçilerinden gizlenerek tamamlanmış, eğitim emekçileri 8830 TL ödeme almıştı.

Yapılan ödemenin mevcut şartlarda yeterli olmayacağını, enflasyon karşısında bir anlam ifade etmeyeceğini defalarca dile getirmiştik. Fakat yetkili sendika ve İl MEM şartları makul bulmuş olacaklar ki, sözleşmeyi rahatlıkla imzalayıp “Rekor promosyon, büyük kazanım” şeklinde ilan etmişlerdi.

 

GELİNEN SÜREÇTE MAALESEF YİNE HAKLI ÇIKTIK

İl MEM bu hafta içinde eğitim emekçilerinin ve sendikaların taleplerine karşı bankalarla görüşme yapmış ve belirlediği üç seçeneği çalışanlara bir anketle sunmuştur.

Sunulan seçeneklerin yetersizliğinden ayrı olarak öncelikle anketin “demokratik karar” olarak sunulmasına karşı çıkıyoruz.

 

DEMOKRASİ MAALESEF ÖYLE BİR ŞEY DEĞİL!

Anlaşma öncesi tüm taleplere kulakları tıkamışsın,

Getirilen teklifleri kamuoyuyla paylaşmamışsın,

Eğitim emekçilerinin temsilcisi sendikaların katılım taleplerini yok saymışsın,

Yetkili sendika ile kapalı kapılar ardında imzaları atmışsın,

Sözleşme şartlarını kimseyle paylaşmamışsın,

Alınan sonucu büyük kazanım diye duyurmuşsun,

Sözleşme güncelleme taleplerini aylardır görmezden gelmişsin,

Gelinen süreçte seçenekleri yine kendinin belirlediği bir anketi demokrasi şöleni olarak sunmuşsun…

Öyle olmuyor maalesef. Kusura bakmayın, biz teşekkür edemeyeceğiz.

Promosyon sözleşmesi çamura düşmüştür. “O çamurlu kâğıdı yerden siz alın, temizleyip masaya koyun” diyerek eğitim emekçileri de bu ayıba ortak edilmek istenmektedir.

 

BİZ BU AYIBA ORTAK OLMAYACAĞIZ.

Mağduriyeti ortadan kaldırmayan seçenekler bizim için bir şey ifade etmemektedir.

* Bizler, bankacılık sektörünün yüzde 400’ün üzerinde net kâr açıkladığı bir ortamda hakkımız olanı istiyoruz.

 

* Sözleşme tarafı bankanın -herhangi bir zarara uğramamasına rağmen- ödediği miktarın nerdeyse iki katına yakın faiz talep etmesini kabul etmiyoruz.

* Bankanın iki kata yakın faiz işlettiği bir ortamda yeni önerisinin ilk ödediği miktar civarında kalmasını kabul etmiyoruz.

* Şartlarını bilmediğimiz bir sözleşmenin tarafı olmayı kabul etmiyoruz.

* İl MEM’in ve yetkili sendikanın şartlarını açıklamaya utandığı bir sözleşmenin ayıbına ortak olmak istemiyoruz.

İl MEM derhal bu anlamsız sözleşmeyi tek taraflı olarak iptal etmelidir. Yeniden ihaleye çıkmalı, günümüz şartlarına uygun, emekçileri mağdur etmeyecek bir taban rakamla ve yine mağduriyet doğurmayacak şartlarla süreci şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmalıdır.

 

EĞER YİNE BAŞARISIZ BİR SÖZLEŞMEYE İMZA ATILIRSA…

Eğitim emekçileri bir kez daha mağdur edilirse kredi kartlarının iptal edilmesi, maaşların ilk günden başka banka hesabına aktarılması veya çekilmesi, otomatik ödeme talimatlarının iptal edilmesi, ek hesapların kapatılması, kredi vb. bankacılık ürünlerinin kullanılmaması dâhil diğer demokratik haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz.

Son söz olarak;

Demokrasi, milattan önce 400 yıllarına kadar dayanan köklü bir kavramdır. Yetersiz bir anketle tanımlanamayacak kadar da önemli ve değerlidir.

Kamuoyuna duyurulur.

 

Ender KARAASLAN

Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı