CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyeceğini ve O'nun ilkelerine bağlı kalarak sonsuza kadar yaşayacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SONSUZA DEK YAŞAYACAKTIR

Türkiye Cumhuriyeti'nin, kuruluşundan buyana dil, din, ırk, mezhep, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeden, insanın özgürce ve kardeşçe yaşayabileceği demokratik bir sistemi hayata geçirmeye çalıştığını ifade eden Milletvekili Köksal, "Cumhuriyetimiz gericiliğe, bağnazlığa, tutuculuğa karşı aydınlığı, çağdaşlığı savunmaktadır. Cumhuriyet ve demokrasi düşmanlarının bütün çabalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Bizler Atamızın bizlere verdiği Cumhuriyeti koruma ve kollama görevini yerine getirmekten hiçbir zaman geri durmayacağız. Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar'ın milletvekili olmakla gurur duyuyorum. Türk Milleti'nin varlığı, Cumhuriyet'in kurulma süreci ile doğrudan bağlantılıdır. Cumhuriyet'in kurucu kadroları, dünya malı, makam mevki istekleri yerine devletin sürekliliğini, milletin hayatını esas almıştır." dedi.

CUMHURİYET’İN FAZİLETLERİNİ ANLATMAK, BOYNUMUZUN BORCUDUR

Cumhuriyet rejiminin Türkiye için en doğru kalkınma biçimi olduğunun önemle altını çizen Köksal, “Cumhuriyet'in kıymetini bilmek gerekiyor. Siyasi anlamda Cumhuriyet, yalnızca seçme ve seçilme serbestliği olarak anlaşılıyor. Bu tanım doğru olmasına rağmen eksiktir. Cumhuriyet, aynı zamanda Hakkari'de doğan vatandaşımız ile Edirne'de doğan vatandaşımızı, Ağrılı vatandaşımız ile İzmirli vatandaşımızı, şehirde yaşayan vatandaşlarımızla köylü vatandaşlarımızı eşit şartlara kavuşturan yönetim biçimidir. Anadolumuzu kalkındıracak en doğru yönetim, Cumhuriyet yönetimidir. Kıymetini bilmek, Cumhuriyet'in faziletlerini anlatmak, boynumuzun borcudur." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ, ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ YOLDA İLERLEYECEK VE O’NUN İLKELERİNE BAĞLI KALARAK SONSUZA KADAR YAŞACAKTIR

"Cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in temelindeki 6 ilkeyi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin de tüzüğüne koydurmuştur.” diyen Köksal, “Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik ve Devrimcilik, bu ilkelerdir. Bu ilkelerin birini bile yıpratmak, devletin kurucu iradesini ortadan kaldırmaya teşebbüstür. Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyecek ve O'nun ilkelerine bağlı kalarak sonsuza kadar yaşayacaktır. Cumhuriyet'in kurucu iradesi ve Cumhuriyet'in kurucuları, bu ülkenin çimentosu, üzerinde uzlaşma sağlanan, sevgiyle kalp köşkümüzde mukim olan önderlerimizdir. Cumhuriyet Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk'ün, İsmet İnönü'nün ve Cumhuriyet'in tüm kurucu iradesinin hatırlanması gereken bir gündür. Bu duygu ve inançla 99. yaşını kutladığımız Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Terörle mücadele de şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı iletiyorum." diye konuştu.