AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık olağan basın toplantısında konuşan Tanıtım Medya Başkanı Halil İbrahim Sevim, AK Parti Genel Merkezi’nin bu hafta içerisinde seçim takvimini açıklamasını beklediklerini söyledi. Sevim’e göre Kasım ve Aralık ayları, 31 Mart seçimleri için kilit önem taşıyor.

AK Parti haftalık olağan değerlendirme toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Tanıtım Medya Başkanı Halil İbrahim Sevim ile İl Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Mustafa Kardaş ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Siper de katıldı. Toplantıda konuşan Sevim sözlerine Tunceli şehitleri ile başladı. Sevim, “Tunceli’de şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, Aziz milletimize başsağlığı dilerim” dedi.

2023 hedefleri vurgusunu yaptı

Sevim konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vurgusu yaparak şöyle dedi: “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde bağımsızlığını kazanmak için kurtuluş mücadelesi veren şanlı ecdadımız nice zorluklara rağmen destan yazmış ve neticesinde Cumhuriyetimiz kurulmuştur. Biz de AK Parti olarak bu doğrultuda Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek ve her kesimi kapsayan bir demokrasi anlayışı ile ülkemizi daha da ileri seviyelere taşımayı bir görev ve sorumluluk olarak görmekteyiz. Bu vesileyle Milli Mücadeleyi zaferle taçlandıran, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle yad ediyorum. Bu bağlamda 2023 hedefleri doğrultusunda yatırımlar ve milli egemenlik çizgimizden taviz vermeden ülkemizi ekonomik açıdan en üst seviyelere taşımaya da devam ediyoruz.”

“Bu sadece bir havalimanı değil, bu bir zafer anıtıdır”

Sözlerini İstanbul Yeni havalimanına bağlayan ve bu yatırımın öneminde söz eden Sevim şöyle devam etti: “Bu çerçevede dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanı bugün açılıyor. Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen havalimanının ilk fazının açılması için 6 milyar avroluk yatırım yapıldı. Havalimanının diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023’e kadar tamamlanacak. Kamu kaynakları yerine özel sektörün kaynaklarıyla yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edilen havalimanının 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olacak. Bugün 90 milyon yolcu kapasiteli ilk fazı açılacak olan havalimanı bütün fazlar tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcusu ile dünyanın en büyük havalimanı olacak. Değerli basın mensupları bu havalimanı Cumhurbaşkanımızın değimi ile sadece bir havalimanı değildir. Bu bir zafer anıtıdır.”

“Aralık ayında adaylarımızın netleşeceğini düşünüyoruz”

Sevim, “AK Parti İl Başkanımız Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katıldı. Genel Merkezimizin bu hafta içerisinde seçim takvimini açıklamasını bekliyoruz. Buna göre Kasım ayı içerisinde aday adaylığı başvuruları tamamlanacak. Aralık ayında da ilimizle birlikte tüm ilçelerimiz ve beldelerimizde adaylarımızın netleşeceğini düşünüyoruz. Biz AK Parti olarak 31 Mart seçimlerinde en doğru adaylarla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Doğaltaş ihracatı

Doğaltaş ihracat rakamlarına da değinen Sevim konuşmasında, “Başta mermer olmak üzere dünya doğal taş rezervinin önemli bölümüne sahip Türkiye’den, bu yılın ocak-ekim döneminde 1 milyar 424 milyon dolarlık mermer dış satımı gerçekleştirildi. Bu da başta ilimiz olmak üzere ülkemizin doğaltaş

sektöründeki yerinin hangi boyutlarda olduğunu gösteriyor. Bakınız biz iktidara geldiğimizde yani 2002 yılında doğaltaş ihracatı yaklaşık 700 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bu dönem sadece ilimizde 138 milyon dolar doğaltaş ihracatı yapıldı. Mevcut rakamlar geldiğimiz noktayı değerlendirme ve kıyaslama açısından büyük önem arz ediyor. Zira Afyonkarahisar, madencilik sektörü ihracatında 7’nci, doğal taş ihracatında ise 3’üncü sırada yer alıyor. ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’yla enerjide dışa bağımlılığın en aza indirilmesi hedefleniyor. Doğal taş ve madenleri ekonomiye daha çok kazandırmak için de çalışmalar yürütülüyor” ifadelerine yer verdi.

Yeni eğitim sistemi hakkında bilgi verdi

Sevim, eğitim sisteminde yapılacak değişikliklere de değindi. ‘2023 Eğitim Vizyonu kapsamında esnek, modüler, daha az ders saati ve çeşidinin olduğu bir müfredat hazırlanacak’ diyen Sevim sözlerini, “Biz 2023 için nesilleri de yetiştiriyor ve geleceğe hazırlıyoruz. Bakanlık, tam gün eğitime öğle yemeği desteği sağlayacak. 5 yaş, zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Şartları elverişsiz yerleşim birimlerindeki çocukların beslenme ihtiyaçları karşılanacak. İlkokullarda not yerine çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak, çok yönlü değerlendirme sistemi kurulacak. Liselerde alan seçimi 9’uncu sınıfta olacak. Okul yöneticilerinin yetki ve sorumlulukları arttırılacak. -Her okul, 20 değerlendirme maddesi üzerinden anlık olarak belirlenecek, izlenecek. Her okula tasarım-beceri atölyeleri kurulacak. İlkokullarda teneffüs süreleri arttırılacak. Öğretmenlerin eğitiminin ardından müfredat yazımı yapılacak. İlkokullarda ders sayıları azaltılacak, öğleden sonra tasarım beceri atölyeleri çalışmaları yapılacak. Ortaöğretimdeki ders sayısı yarıya yakın azaltılacak. Başarılı öğrencilere mikro kredi, mezunlara nano kredili destekler verilecek” ifadeleri ile noktaladı.