GÖZLER ORADA!.. UYDUKENT'E DİKKAT...

Aktif bir deprem bölgesi olan Afyonkarahisar'da 9 aktif fay hattının bulunması İzmir depreminin ardından akıllara kentte olası bir deprem faciasını gündeme getirdi.

GÖZLER ORADA!.. UYDUKENT'E DİKKAT...
06 Kasım 2020 - 13:54
Aktif bir deprem bölgesi olan Afyonkarahisar'da 9 aktif fay hattının bulunması İzmir depreminin ardından akıllara kentte olası bir deprem faciasını gündeme getirdi.

Aktif bir deprem bölgesi olan Afyonkarahisar'da 9 aktif fay hattının bulunması İzmir depreminin ardından akıllara kentte olası bir deprem faciasını gündeme getirdi. Afyonkarahisar Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Altıntuğ, Afyonkarahisar'ın fay hattı üzerinde bulunan Uydukent bölgesine dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Afyonkarahisar'da 9 diri fay hattının olduğu MTA'nın 2012 yılında hazırladığı fay haritasında yer alması İzmir depreminin ardından Afyonkarahisar'ı da harekete geçirdi. Özellikle kent merkezini etkileyecek olan Erkmen fay hattı üzerinde durulurken, olası bir depremde 6,4 şiddetinde merkez üssü Uydukent olarak belirtiliyor. Uzmanlar Afyonkarahisar belediye sınırlarında yer alan binalarda zemin iyileştirmenin kontrol edildiği ancak Erkmen belediyesi sınırlarında bulunan binaların durumu hakkında net bir bilginin olmadığı öğrenildi.

 

"Binalar belediye tarafından kontrol ediliyor"

Afyonkarahisar Jeoloji Mühendisleri yetkilisi Selçuk Altıntuğ konuya ilişkin, "Afyonkarahisar'ın fay hattı üzerinde bulunan Uydukent bölgesinde şöyle bir durum var; Uydukent bizim alivyonel tabakanın ve yeraltı suyunun yüksek olduğu bir yer. Herkes tarafından biliniyor. Son zamanlarda oraya yapılan özellikle yüksek katlı binalarda iyileştirme zemini yapılıyor. Önemli olan bu zemin iyileştirmelerinin kontrol edilip edilmediği. Belediye tarafından kontrol ediliyor bunlar. Afyonkarahisar Belediye sınırları kalan taraflar kontrol ediliyor" ifadelerine yer verdi. -

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Selçuk Altıntuğ
  6 ay önce
  Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş Bey ; Zemin İyileştirmelerinin uygulaması esnasında ve sonrasında kontrollerin Belediye ve Yapı Denetim Kuruluşları tarafından kontrol edildiği konusunda beyanat vermiştir. Kamusal denetimlerin gerçekleştirildiğinin ve yasal yönetmelik ve mevzuatlara uygun yapıldığının beyanıdır bu bence. Bu konudaki hassasiyetinden dolayı tüm Afyonkarahisar Halkı adına teşekkür ederiz. Jeoloji Mühendisleri Odası Afyonkarahisar İl Temsilciliği bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak, başka bir kurumu hedef göstermek veya karalamak ne haddimiz ne hakkımızdır. Saygılarımızla, kamuoyuna duyurulur. Selçuk ALTINTUĞ JMO AFYONKARAHİSAR İL TEMSİLCİ YRD.
 • Selçuk Altıntuğ
  6 ay önce
  Ayrıca Afyonkarahisar Belediye Başkanı ve Belediye Meclisinin Basında da yer alan 6 kattan daha fazla yüksek binalara artık izin verilmeyeceğinin çok yerinde bir karar olduğunu belirttim. Zaten Covid 19 döneminde insanların zaten karamsar bir havada oldukları ve son zamanlarda söylenilen Deprem Kehanetlerine çok fazla ciddiye alınmaması konusunda telkinde bulundum. Erkmen Belediye Başkanının konu ile ilgili hassasiyetini anlıyor ve saygıyla karşılıyorum. Bizzat kendimin proje müellifi olduğu ve Erkmen Belediyesi sınırları içerisinde yer alan yüksek katlı bir proje ile ilgili , yapı müteahhidinin Geoteknik Zemin İyileştirme Projesi ile ilgili bir Üniversite hocasının raporu ile yetinmemiş, ikinci bir Üniversite hocasının teyidine müracaat ettiğine bizzat şahit oldum.
 • Selçuk Altıntuğ
  6 ay önce
  Sanırım basın toplantısında söylediklerimiz yanlış anlaşıldı veya kasıtlı olarak anlaşıldığı şekilde yazıldı. Şöyle ki ; Basın toplantısında bir muhabir arkadaşımız tarafından Erkmen Fayının aktivitesinin ve son zamanlarda yapılan yüksek katlı binaların akıbeti hakkında bir soru yöneltildi. Bende son zamanlarda Uydukent bölgesine yapılan yüksek katlı binalarda zemin iyileştirmesinin yapıldığı ve bunların Afyonkarahisar Belediyesinin bu konuda teknik personelinin olması nedeniyle bu tip zemin iyileştirmelerinin kontrol edildiğini ve Erkmen Belediyesinde konunun uzmanı yetkili meslek disiplini olan Jeoloji mühendisi kadrosunun olmaması nedeniyle ( Ki küçük belediyelerin genel sıkıntısıdır bu. Değil Jeoloji mühendisi , inşaat mühendisi bile yoktur.) konu hakkında bilgimizin olmadığına dair bir yorum yaptım. Arkasından da her gelen Deprem yönetmeliğinin bir önceki deprem Yönetmeliğinin eksiğini kapattığını ve daha mükemmel yapılaşmaya yönelttiğini belirttim.
 • tekin çetin
  6 ay önce
  Afyonkarahisar Jeoloji Mühendisleri yetkilisi Selçuk Altıntuğu 1999 yılından ilk mühendisliiiğinden beri tanırım aynı şirkette çalıştık kendileri son derece prensipli asla yanlışa taviz vermez bir yapıya sahiptir.bundan eminim. umarım temennim yanılmış olsun. inşallah EĞER doğruysa.CUMHUR BAŞKANINA, BAKANLARA,MECLİSE, AFYON VALİSİNE,BELEDİYE BAŞKANINA. KAMUYA İHBAR EDİYORUM. UYDUKENT AFYONKARİSARIN ÇOK BÜYÜK BİR SEMTİ.İLGİNİZİ BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA
 • yakup
  6 ay önce
  afyon un 2km yanında başka belediyeye ne ihtiyaç Afyonkarahisar belerdiyesine güveniyoruz. küçük belediyelere niçin güvenelim. devlet içinde devlet gibi uzaktaki köyler mahalle yapılır iken yanıbaşımızda beylik gibi bizans kalesi gibi duran yapı ne için var. yüksek konutlara izin vermesi için değil tabiki. büyüklerimiz bi çaresine baksınlar lütfen.
 • Erkmenli faruk
  6 ay önce
  Öncelikle senin erkmen belediyesine güvenip güvenmemen umurumuzda değil. Bağlandı dediğin köyler bile eski haline dönüyor. Afyonkarahisar belediyemizle de hiçbir şekilde sorunumuz yok gayet uyumlu bir şekilde çalışıyolar. Bu binalar için gerekli her türlü denetim yapılıyor.
 • .
  6 ay önce
  Bu haberle ilgili Erkmen belediyesi ve başkan Memduh Kuş bir açıklama yapar umarım. Tabi Afyonkarahisar belediyesi de teknik ve arac gereç yönüyle yardımcı olması gerekir. Bir açıklama da Afyonkarahisar belediyesinden bekliyoruz
 • akif emre
  6 ay önce
  millet oraya hucum etti de balçik oranin alti hep her zemine muhendis olarak soyluyorum bina yapilir ama denildigi gibi 6.4 luk depremde uydukentte binalar yikilmasa bile agir hasar alir illaki cumhuriyet mahallesi dumlupinar mahallesi saglam durur uydukent de hemen her bina yeni de olsa hasar alir
 • Ahmet
  6 ay önce
  Bilimsel açıklamalarla fay hattının geçtiği bildirilen bir bölgeye yüksek katlı binalar için ruhsat vermek telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir. mlesef memleketimizde yapılan imar planlarına baktığımızda sosyal alan ve çevre düzenlemesi açısından başarız olduğunu, başka memleketlerde yeşil alan, kaldırım genişliği, bina kat sayıları ve sosyal tesislerin vatandaşın rahat ve huzurlu bir şekilde istifadesi merkeze alınarak yapıldığını görüyoruz. En azından yeni imar planları yapılırken ve özellikle şehir içerisine yapılacak restorasyon ve yol düzeltme çalışmalarında profesyonel ekip ve proje ile yapılması millet ve memleket menfaatine olacaktır. Son olarak; şehrin tarihi dokusunun korunabilmesi ve meskun mahalde huzur için taşpınar çavuşbaş, örenbağ gibi bölgelerin ivedilikle kentsel dönüşüme açılarak toki benzeri projelerle nezih bir hale getirilmesi, ortada kalan tarihi mekanlara bu bölgeler üzerinden ulaşım için yeni yollar yapılması şehrin istikbali için önem arzetmektedir.