CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Faruk Duha Erhan, Eğitim-İş Sendikası Afyonkarahisar Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunda konuştu.

FARUK DUHA ERHAN, ŞUNLKARI SÖYLEDİ:

"Ülkemizin geleceğine ışık tutacak siz değerli öğretmenlerimizle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.  Genel kurulunuzu verimli bir şekilde tamamlanmanızı ve yeni yönetimin başarılı bir dönem geçirmesini diliyorum.

Hakan Şeref Olgun, TBMM kürsüsünde konuştu Hakan Şeref Olgun, TBMM kürsüsünde konuştu

Türkiye Cumhuriyeti’nin son 22 yılında, adalet, sosyal yaşam, ekonomi her gün daha da kötüye gidiyor, halkımız her gün daha da fakirleşiyor. Cumhuriyet Halk Partisi her zaman hükümetin bu yanlış politikaları sebebiyle ezilen halkın, emekçilerin yanında yer almaktadır. Adaletin ve demokrasinin var olduğu, emeğin karşılık bulduğu bir Türkiye de Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mümkün olacaktır. Son seçimlerde karşımıza çıkan tablo AKP’nin sonunun başlangıcıdır ve Cumhuriyet Halk Partisi artık iktidar yolundadır, halkın iktidarı çok yakındır.
Her şey kötüye gidiyor ama en çok hasar alan değerimiz eğitim sistemimiz. Hükümet eğitim sisteminde geliştirme yapmak yerine bilakis her gün daha da geriye götürmek için çaba sarf eder bir görüntü veriyor. Çünkü biliyorlar ki; iyi eğitilmiş bir Türkiye Cumhuriyeti yarınlarında AKP gibi partilere yer olmayacak.

Egitim Is Afyon

Eğitim sistemi her gün geriye giderken eğitimcilerimizin çalışma şartları her gün daha da zorlaşıyor. Mülakat sistemi liyakati ortadan kaldırmanın en kolay yolu olarak iktidarın cebinde, öğretmenlerimizin karşısında duruyor. 1 milyonu aşkın öğretmen yıllardır atanmayı beklerken mesleğini yapma heyecanını, azmini kaybediyor. Bazı özel okullarda zor şartlar altında çalışan öğretmenler; çok düşük, hatta bazen asgari ücretin bile altında çalıştırılmaya mecbur bırakılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm emekçilerin haklarını elde etme mücadelesindeki desteği her zaman devam edecektir. 

Şimdi önümüze Türkiye yüzyılı maarif modeli diye yeni bir eğitim sistemi çıkardılar. Öncelikle AKP’nin seçimlerde slogan olarak kullandığı ‘Türkiye Yüzyılı’ ibaresinin milli eğitim modelimizde kullanılması kabul edilemez. Eğer bir eğitim modeli uygulanacaksa bu AKP’nin değil Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim modelidir ve hiçbir partiyle ilişkilendirilmemelidir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılacak eğitim modelinin adı Arapça da olmamalıdır. 

Sadece 1 hafta için görüş ve öneriye sunulan; görüş ve önerilerin ne kadar önemseneceği belirsiz, bilimden uzak bu eğitim modeli, eğitimi ileriye değil daha da geriye götürmek üzere hazırlanmış bir eğitim modelidir. Şuna eminim ki bu salondaki değerli öğretmenlerimizin de paydaşı olduğu ortak akılla hazırlanacak bir eğitim modeli bu ülkenin eğitime çok daha faydalı olacaktır. 

Eğitim mevcut hükümetin beceremediği ve beceremeyeceği ciddiyette bir konudur bu ülkede. Üniversite sınavında 0 puan alan 100 bin öğrencinin sorumlusu olan hükümet yapay zekanın yöneteceği bir gelecekte bilimsellikten uzaklaştırılmış bir eğitim modeliyle geliyor bugün karşımıza. 100 yıldır 1 din dersiyle nesiller yetiştiren Türkiye Cumhuriyeti yeni yüzyıla 4 farklı din dersiyle hazırlanıyor. 
Bu ülkenin gençleri yurtdışına nasıl giderim hayaliyle uyanıyor her gün yatağından. Bu ülkenin gençleri umutla bakamıyor geleceklerine. Mutsuz bu ülkenin gençleri.
Bugün Türkiye’de yaklaşık 20 milyon öğrenci var. Bu öğrenciler bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Bu öğrenciler bizim geleceğimizdir. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi ne size ne de bize emanet etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi gençlere emanet etmiştir. İşte bu ülkenin emanet edildiği gençlerin doğru eğitilmesi bizim sorumluluğumuz. Bu ülkenin emin ellere emanet edilmesinin yolu bu ülkenin öğretmenlerinden geçmektedir. Öğretmenlerimizin Ata’mızın izinde yetiştireceği yeni nesillerimiz yeni yüzyılda bu ülkeyi omuzlarında taşıyacaklardır. Eğitim-iş Sendikasının Atatürk’ün izinde laik, demokratik ve bilimsel eğitim anlayışının her zaman yanında olacağız ve işte tam da bu anlayışa sahip öğretmenlerle biz bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Buna inanıyoruz ve bunu hep birlikte başaracağız. Bu aydınlık yüzlerle aydınlık yarınlarımızı inşa edeceğiz."