ABD’nin Adana İncirlikte hava üssünde çalışan Türk işçilerini işten çıkartma girişimi Afyonkarahisar Türk-İş İl temcilciliğine bağlı iççi sendikalarının şube başkanları ve temcilcileri tarafından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Gözden kaçırmayın

Yaralı askerlere ziyaretYaralı askerlere ziyaret

Türk-İş İl temsilcisi Muharrem Uslu  Türk-İş’e bağlı sendikalarının  başkan ve temsilciler adına hazırlanan ortak basın açıklamasında yaptığı konuşmada, “Amerikan’ın teşaron  şirketi Vectrus 20 Ocak’ta 439 arkadaşımızın iş sözleşmelerinin 20 Şubat tarihi itibariyle feshedileceğini söylüyor.  Amerikan hükümetinin sözüm ona Suriye, Irak ve Ortadoğu’da operasyonlarını azaltacağı hatta bitireceği bahanesiyle taşeron şirkette çalışan 439 arkadaşımızın işten çıkartılacağı tiyatroyu izlememizi istiyorlar” dedi.İl temsilcisi Uslu, “Amerikan Hava Kuvvetlerinin taşeron şirketi Vectrus, bir taraftan Amerikan askerlerinin Suriye ve Irak’tan çekileceği bahanesiyle üyelerimizi işten çıkartmaya çalışıyor. Diğer taraftan da basında sanki gururlanacak bir şeymiş gibi “Amerika’nın Ortadoğu’ya yaklaşık 3000 takviye asker gönderdiği, 2019 yılı Mayıs ayından buyana 14 bin askerin Ortadoğu’ya sevk edildiği” haberlerini paylaşıyor. Bizde bu gelişmeyi Ortadoğu’da yeni acılara sebep olacağı üzüntüsüyle izliyoruz.ABD’li işveren bilsin ki; Biz aklıyla alay edilecek, zekasıyla dalga geçilecek bir millet değiliz. Bir tarafta Amerika’nın bölgeye yaptığı askeri yığınak, diğer tarafta operasyonları sona erdiriyoruz, işçi çıkarmamız lazım açıklamaları. Biz hangisine inanalım. İncirlik üssü, Irak ve Suriye’de Amerikan hükümetinin son 20 yılda yaptığı zulüm için kurulmadı ki, bu komik gerekçeyle üyelerimiz işten çıkarılsınlar. Burada yapılan Ortadoğu’da yapılan zulmün emek üzerinde yapılmaya çalışılan başka bir sahnesidir.”İl temsilcisi Uslu, “Bizim için bu Amerikan şirketine bağlı ülkemizde çalışan 890 işçinin tamamının işten çıkartılması ile 439’unun, 300’ünün, 200’ünün, 100’ünün hatta bir tanesinin bile işten çıkartılması arasında bir fark yoktur. Sendika olarak üyemizin iradesi dışında hangi yolla olursa olsun işten çıkarılmasını kabul etmemiz asla mümkün değildir. Arkadaşlar, 50 yıldır oynanan bu tiyatroyu yazanların asıl amacının “her toplu sözleşme öncesinde toplu iş sözleşmesinde işçilerin haklarını geriye götürmek, işten çıkartmayacağız başka bir şey istemeyin” mesajının olduğunu biliyoruz. Yani akılları sıra “ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeye” çalışıyorlar.  İncirlik üssünün Amerika tarafından kullanımına karar veren devletimizdir, hükümetimizdir. Bu üssü kapatacak veya faaliyetlerini sınırlayacak olan da yine devletimiz, yani hükümetimizdir. Biz Devletimizin vereceği İncirlik Üssü’nün Amerikan Silahlı Kuvvetlerine kapatılması dahil her türlü kararın sonuçlarını sonuna kadar kabul etmeye hazırız

Türk-İş İl temsilcisi Muharrem Uslu  yaptığı açıklamada, “İşveren tarafı unutmamalıdır ki, insanları emeğiyle, ekmeğiyle sınamaya kalkmak, rüzgar ekip fırtına biçmeye benzer. Biz bugün Vectrus şirketinin yeltendiği işçi kıyımına karşı 25 bin üyemiz, Sendika Temsilcilerimiz, Şubelerimiz ve Konfederasyonumuz Türk-İş’e bağlı Sendikalarımızın 1 milyon üyesiyle karşı duruyor, işverenin toplu işten çıkarma uygulamasını kınıyoruz. Tamda toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde Vectrus şirketini bu tavrından vazgeçmeye, işten çıkarma uygulamasına bir son vermeye çağırıyoruz.  Son olarak, haklı mücadelemizde kanunlarımızın ve toplu sözleşmemizin bize verdiği her türlü yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı buradan ilan ediyoruz. İşverenin haksız, sebepsiz ve mesnetsiz olarak ortaya koyduğu bu uygulamaya sonuna kadar karşı duracağımızın bilinmesini istiyoruz. Amerikan hükümeti ve onun taşeron şirketinin hak bilmez, hukuk tanımaz uygulamalarına karşı ülke olarak bütün vatandaşlarımızı desteğe çağırıyoruz” dedi.