Reklam

BİR KENTİN RÜYASI GERÇEK OLUYOR

Afyonkarahisar’a yapılacak olan ‘Raylı Sistem Projesi’ (AFRAY) Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı ile yapılan ortak çalışmalarla Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile entegre olacak.

BİR KENTİN RÜYASI GERÇEK OLUYOR
21 Ekim 2020 - 17:19 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 23:14

Afyonkarahisar’a yapılacak olan ‘Raylı Sistem Projesi’ (AFRAY) Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı ile yapılan ortak çalışmalarla Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile entegre olacak.


Afyonkarahisar'a yapılacak olan ‘Raylı Sistem Projesi' (AFRAY) Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı ile yapılan ortak çalışmalarla Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile entegre olacak. Projede sondaj ve etüt çalışmaları tamamlanırken, proje tamamlandığında ise kentin toplu ulaşımında büyük rahatlama sağlanacak.
 

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'in seçim vaatleri arasında yer alan AFRAY projesi, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı ile yapılan ortak çalışmalarla Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile entegre oluyor.
 

Projenin son hali ile ilgili olarak TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri, Başkan Zeybek, başkan yardımcıları Süleyman Karakuş, Murat Öner ve Benol Kaplan'a hazırladığı 3 boyutlu animasyon videosu ile sunum yaptı. Sivri, YHT ile entegre edilen AFRAY'a gelen yolcuların Ali Çetinkaya Garı ile şehir merkezine ulaşımlarını daha hızlı hale getirecek projenin sondaj ve etüt çalışmalarının sona erdiğini belirtti.
 

“Proje ihalesi yapıldı”
 

AFRAY projesinin 2021 yılı yatırım programına girmesinin planlandığını belirten Başkan Zeybek, projenin en kısa sürede tamamlanarak vatandaşın hizmetine sunulacağı söyledi. AFRAY'ın yapımı ile ilgili olarak iş bölümü yapıldığını ifade eden Zeybek, “İstasyonları belediye olarak biz, diğer aksamı da devlet demir yollarımız gerçekleştirecekti. Proje ihalesi yapıldı ve projeyi alan firma bize geçtiğimiz ay bir sunum yaptı. Sunumun ardından ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Yapılan hat Afyon-Gazlıgöl ve Eskişehir demir yolu hattına paralel olarak düşünülmüştü. Çünkü öğrencinin üniversiteye yürüme mesafesi fazla olacağı için yeni bir güzergah belirlendi. Yurtlar bölgesinden üniversitenin önüne bir hat çekilmesi ve iki durak yapmak şartıyla YHT hattına bir bağlantı gerçekleşirse çok daha verimli olacağını hesap ettik. Güzergahla ilgili proje tadilatına gidildi” dedi.
 

“Şehrimizin gelişmesi için çok güzel bir proje”
 

Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin rahatlıkla kullanabilecekleri güzergahın oluştuğuna dikkat çeken Başkanımız Zeybek konuşmasını şöyle sürdürdü;
 

“Yüksek Hızlı Tren istasyonuna gelen misafirlerimizin merkezle bağlantısını Banliyö hattı ile gerçekleştirmiş olacağız. Bizde istasyona kadar gelen misafirlerimizi ve ziyaretçilerimizi Nostaljik tramvay ile merkeze taşımayı hedefliyoruz. Şehrimizin gelişmesi için çok güzel bir proje. Afyonkarahisar'ımıza hayırlı uğurlu olsun.”
 

Projenin durakları da belli oldu
 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Kampüsü'nde (ANS) eğitim gören öğrencilerin şehir içine ulaşımını kolaylaştıran AFRAY aynı zamanda Erenler, Karşıyaka, Yeşilyurt ve Ali Çetinkaya mahallelerinden de geçerek şehir içi ulaşımın rahatlamasına önemli katkı sağlayacak. AKÜ başta olmak üzere Erenler, Karşıyaka, Yeşilyurt ve Ali Çetinkaya mahallelerinden AFRAY'ı kullanan vatandaşlar Ali Çetinkaya garında şehir merkezine nostalji tramvayı ile ulaşacaklar.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • delideliküpeli
  6 ay önce
  daha şehrin en merkezindeki iki kentsel dönüşümü yapsınlar 8 yıl oldu, SEKİZ, 8, YIL... 2453 de binersiniz o trene...hayırlı uğurlu olsun şindiden...Allah devlet büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin..amin.
 • serhat hoca
  6 ay önce
  Böyle güzel bir projenin mutlaka otogar dan da geçmesi lazım yazık olur yoksa hem otogar a gidecek yolcu için hemde devlet hastanesine gidecek gelecek insanlar için mutlaka otogar ve hastane de bu projede olması gerek...
 • memleket sevdalısı
  6 ay önce
  havaalanı da sivil uçuşlara açılacaktı bir zamanlar!!!
 • vatandaş
  6 ay önce
  2021 yatırım programına alınsada ben bu işin yapılabilirliğini ödenek ile doğru orantılı görüyorum ķısa vadede çok zor.
 • Engin Yiğit
  6 ay önce
  Seçim zamanı 2019da yapılacak denen hat belki 2021de yatırım programına alınacakmış. Sonu Yüksek hızlı tren gibi olmaz inşallah