Reklam

“BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ” BAŞLIKLI KONFERANS DÜZENLENDİ

“BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ” BAŞLIKLI KONFERANS DÜZENLENDİ

“BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ” BAŞLIKLI KONFERANS DÜZENLENDİ
14 Mart 2019 - 10:34


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Bölümümüz öğrencilerine yönelik İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından, “Binalarda Enerji Verimliliği” konulu konferans düzenlendi.
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren İnşaat Mühendisliği Kulübü Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Süleyman GÜCEK, “Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıyla sağlanabilir. Eğitim, etüt ve bilinçlendirme çalışmaları ile bina sektöründe %30, sanayi sektöründe %20 ve ulaşım sektöründe %15 olmak üzere dört Keban Barajı inşa edebilecek, yaklaşık 7,5 milyar TL değerinde enerji tasarruf potansiyelimiz olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeplerden dolayı ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi verimli kullanmalıyız. Binalarımızda alacağımız bazı önlemler ve enerji tüketim alışkanlıklarımızdaki küçük değişiklikler bizlere çok şeyler kazandıracaktır” dedi.
Konferansta konuşan YTONG A.Ş. İş Geliştirme Uzmanı Mimar Duygu ENGİN, “Günümüzde kentlerimizin oluşumu esnasında iklimsel farklılıklar, yöresel veriler dikkate alınmadan meydana gelen yapılaşmalar maalesef artmıştır. Tüketilen enerjinin yaklaşık %35’i binalarda kullanılmaktadır. Bu durum binalardaki enerji kullanımının ve verimliliğinin oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Çeşitli ülkelerde enerji verimliliği alanında 1970’lerden beri uygulanan en önemli tedbirlerden biri bina kodları ve standartlarıdır. Binalarda enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için bu konuda yürürlükte olan enerji etkin bina tasarım yönetmelik ve standartlarına uyulması gerekmektedir” dedi.
İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin AKBULUT tarafından, konuşmacı Duygu ENGİN’e vermiş olduğu kıymetli bilgilerden dolayı plaket takdim edildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum