Reklam

BİLSEM YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördiği Bilim ve Sanat Merkezleri yerleştirme sonuçları açıklandı.

BİLSEM YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördiği Bilim ve Sanat Merkezleri yerleştirme sonuçları açıklandı.

BİLSEM YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI
22 Ağustos 2019 - 11:51 - Güncelleme: 22 Ağustos 2019 - 14:22

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördiği Bilim ve Sanat Merkezleri yerleştirme sonuçları açıklandı.

Afyonkarahisar'dan 5500 öğrencinin tanılamaya alındı. İki basamaktan oluşan sınav sonucu, kayıt hakkını kazanan öğrenciler Afyonkarahisar Merkez Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi ve Dinar Bilim ve Sanat Merkezine kayıt yaptıracak.

Dinar, Başmakçı, Kızılören, Dazkırı, Evciler ilçelerinden sınavı kazananlar Dinar'a, diğer ilçelerden kazananlar ise Merkez'e kayıt yaptıracaklar.

Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezine kayıt hakkı kazanan öğrenciler  26 Ağustos-13 Eylül 2019  tarihleri arasında mesai saatleri içinde Anıtpark arkası Valilik Yanında bulunan Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezine velileriyle bizzat başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler

Kayıt İçin Gerekli Belgeler ise şöyle açıklandı:
a) Kayıt formu (Kayıt anında BİLSEM tarafından verilecektir),
b) Veli muvafakat belgesi (Kayıt anında BİLSEM tarafından verilecektir),
c) Kayıtlı olduğu okuldan öğrenci belgesi.
d) Nüfus cüzdan fotokopisi
e) 2 adet vesikalık fotoğraf


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:


Genel zihinsel yetenek alanında yapılan bireysel değerlendirmelerde Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği olan Anadolu-Sak Zeka Ölçeğinin (ASIS) kullanıldığı yerleştirme sonuçlarına göre 20 bin 263 öğrenci Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) yerleşmeye hak kazandı. 
 
BİLSEM'lere öğrenci tanılama ve seçme işlemleri üç aşamada yapıldı. Bu süreçte, belirtilen sınıf düzeylerinde eğitim gören öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre gözlem formlarının doldurularak aday gösterilmesi, aday gösterilen öğrencilerin tablet bilgisayar ile grup tarama uygulamasına alınması ve grup tarama uygulaması sonucunda barajı geçen öğrencilerin yetenek alanlarına göre (genel zihinsel yetenek, resim, müzik) bireysel değerlendirmeye alınması aşamaları yer aldı.
 
Ülke genelindeki 160 BİLSEM'e yönelik sınavların ilk aşaması olan "grup tarama uygulaması"na 2018-2019 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıf düzeyinde yetenek alanlarına göre (genel zihinsel yetenek, resim, müzik) 896 bin 537 öğrenci aday gösterildi. Bu sayı 2017-2018 eğitim öğretim yılında 248 bin 418'di. 
 
BİLSEM yerleştirme sonuçlarına göre, 20 bin 263 öğrenci merkezlere yerleşmeye hak kazandı. Bunlardan 4 bin 414'ünü 1. sınıf, 7 bin 299'unu 2. sınıf, 8 bin 550'sini ise 3. sınıf düzeyindeki öğrenciler oluşturdu.
 
Yerleştirme sonuçlarına göre, BİLSEM'lere devam eden öğrenci sayısı 42 bin 832'den 63 bin 95'e yükseldi.
 
Yerli zeka ölçeği (ASIS) ilk kez kullanıldı
Genel zihinsel yetenek alanında yapılan bireysel değerlendirmelerde bu yıl Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği olan Anadolu-Sak Zeka Ölçeği (ASIS) uygulandı.
 
Resim ve müzik yetenek alanlarında bireysel değerlendirmeye alınacak öğrenciler, illerde kurulan komisyonlar tarafından değerlendirildi.
 
Sonuçlara, Milli Eğitim Bakanlığının "www.meb.gov.tr" internet adresinden ulaşılabiliyor.
 
Kayıt hakkı kazanan öğrenciler 26 Ağustos-13 Eylül'de bulundukları il/ilçeye en yakın BİLSEM'e başvurarak kayıt yaptırabilecek. 
 
Sonuçlara ulaşmak için tıklayınız

YORUMLAR

  • 0 Yorum