S.S. 20. Bölge (Konya-Afyonkarahisar-Eskişehir-Aksaray-Karaman) Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’nin 2021-2022 yılları birleştirilmiş, 49.Olağan Seçimli Genel Kurulunda, mevcut başkan Mehmet BAYBAĞAN Oy birliği ile yeniden göreve getirildi.

Afyonkarahisar İkbal Otel Salonunda yapılan Genel Kurula, Birliğe bağlı 45 Kredi ve Kefalet Kooperatifinden 123 delegenin katıldığı toplantının, Genel Kurulun Divan Başkanlığını TESKOMB Yönetim Kurulu Üyesi Musa Çelikkol yaptı.

1970 Yılında Merkez Birliğimizle aynı tarihte kurulan Bölge Birliğimizde, 52 yılı geride bıraktık. Bu zaman süresi içerisinde; Bölge Birliğimizde ve bağlı Kooperatiflerimizde, o günden bugüne hizmeti geçmiş olup, Ahirete intikal eden; Başkan, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Personelleri, Ortaklarımızı minnet ve şükranla anıyor, ALLAH 'tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyorum.

Üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapma uğruna şehit olan atalarımızı, vatanımızı koruma adına şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de şifalar diliyorum. Yine Malumunuz üzerine; Ülkemizde yaşanan Deprem, Sel ve Yangın gibi doğal afetlerden dolayı hayatlarını kaybeden Esnafımıza, Sanatkarımıza ve Vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diler, yakınlarına ve Milletimize Başsağlığı diliyorum. Rabbim böyle acı olayları bir daha yaşatmasın inşallah…

Merkez Birliğimizin yazılı talimatları ile; Yaz aylarında yaşadığımız, hepimizin yüreğine dokunan yangın, sel ve depremler felaketlerinde de halkımızın yanında olan ilk kuruluşlardan biri olduk. Acil ihtiyaçlara cevap vermeye, afetlerle karşılaşan vatandaşlarımızın acılarını hafifletmeye ve yaralarını sarma çabalarında destek olmaya çalıştık. Başta Bölge Birliğimiz olarak ve siz değerli Başkanlarımızın Kooperatiflerinden yapılan yardımlar; Merkez Birliğimizin öncülüğünde yerlerine ulaştırılmıştır. Bu hususta yardımseverlik duygularıyla hareket eden ve gerekli hassasiyeti gösteren Başkan ve Yöneticilerimize yürekten teşekkür ediyorum.

6 Şubat’ta doğu ve güneydoğuda meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelere başsağlığı dilerken, Merkez Birliği tarafından açılan yardım kampanyasına Bölge Birliğimizce 2 Milyon TL, bağlı Kooperatiflerimizden de 7 milyon yüz doksan beş bin TL olmak üzere toplam 9 milyon yüz doksan beş bin TL ile yardımcı olduk. Allah felaketlerden bizleri korusun. Tüm Başkanlarımıza ve Yönetimlerine tekrar tekrar teşekkür ederim.

Esnaf ve Sanatkârlar kendisi, yanında çalışanları ve aile efradı ile birlikte nüfusumuzun önemli bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar sadece nüfus bakımından değil, aynı zamanda istihdama, üretime ve yarattığı katma değerle ülke ekonomisine de çok büyük katkı koyan bir kesimdir.

Ahi terbiyesiyle yetişmiş, her zaman milletinin ve devletinin yanında yer almış, zorda olan müşterilerinin veresiye defterinin sayfasını yırtıp atmış, daha da ileri giderek üste yardımda bulunduğu bile bir gerçektir. Mahalle sakinlerinin dertleriyle dertlenmiş, sevinçlerine ortak olmuştur. Biz Esnaf Kefalet Kooperatifleri olarak, böylesine muhteşem karaktere sahip bir kesime hizmet etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

1938 yılında kurulan Halk Bankası; 1951 yılında kurulmaya başlayan Esnaf Kefalet Kooperatifleri esnafın büyümesine destek oldukları gibi, kendileri de büyüyerek ülkemizin her bir köşesinde hizmete devam etmektedir. Kooperatiflerimiz ve Halk Bankamızın tek dileği işportacının dükkân, dükkân sahibinin atölye, atölye sahibinin fabrika, fabrika sahibinin holding sahibi olmalarıdır.

Bu misyonu gerçek anlamda Kooperatiflerimiz ve Halk Bankası, tabi ki hükümetimizin desteği ile yerine getirmektedir. Açık ve net bir şekilde ifade etmek gerekirse; özellikle pandemi döneminde 1,5 yıla kadar kapalı dükkânlar, siftah yapamayan esnaflar bugün hala dükkânları açık, yanındaki çalışanları işten ayrılmadıysa bunu önce Hükümetimize sonra Halkbank sonra Esnaf Kefalet Kooperatiflerine Borçludur.

Değerli Temsilciler,

Her zaman ifade etmişimdir; Halkbank ve Kooperatiflerimiz ne kadar iyi niyetli olarak çalışsalar da devlet desteği olmadığı takdirde, herhangi bir şey yapmaları mümkün değildir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ’a son 20 yılda, özellikle pandemi döneminde verdiği olağanüstü desteklerden dolayı minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

 

Halk Bankamızın Değerli Genel Müdürü Sayın Osman Arslan’a, Genel Müdür Yardımcılarımıza, Daire Başkanımıza, Bölge Koordinatörlerimize, Şube Müdürlerimize ve mesai arkadaşlarına, verdikleri destekler ve hizmetler için müteşekkiriz. Sağ olsunlar, iyi ki varlar.

Bölgemizdeki Kooperatiflerimizin değerli Başkanlarına, Yöneticilerimize ve tüm Personel arkadaşlarımıza, Bölge Müdürümüz ve mesai Arkadaşlarına da teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

 

Değerli Temsilciler;

Bölge Birliğimizde; Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Eskişehir, Karaman İl ve İlçelerine bağlı 45 Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi mevcut olup, bugün itibarıyla kapalı Kooperatifimiz olmadığı gibi, 8 Kooperatifimiz hariç hepsi en yüksek limit olan 500 Bin Lirayı kullandırmakta, yeni bir müjde  ile bu Kooperatifler de 6 ncı ay sonuna kadar 500 Bin Lira kullandırabileceklerdir. Böylece Yatırım Kredileriyle birlikte kredi limiti Bir milyon Beş yüz bin TL’ye yükseltilmiş oldu. Aynı tarihte kredi faizlerimiz de %9,50’tan %7,50’a düşürüldü. Bu çok güzel müjdeli haberi sevinçle karşılarken, çok yoğun talepler karşısında oldukça sıkıntılı günler yaşadık.

Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın önce 45 milyar liraya ulaşan kredi, 2023’te Merkez Birliğimizce gerçekleştirilen “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Esnafla yüz yüze” toplantısında açıkladığı 100 milyar lira esnaf kredisi parolasıyla 50 milyar lira daha ek plasman ile 150 milyar lira ile tahsisatla rahatlamış olduk. Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Değerli Arkadaşlarım;

Gelişen dünyada yeniliklere ayak uydurmak zorundayız. Ameliyatların bile robotlar tarafından yapıldığı günümüzde; dijitalleşme ile yolumuza devam edeceğiz. Her yeni sistem, baştan sıkıntı yaratır.

Her çalışmamızı günün şartlarına göre yaptığımız gibi, kanun, Ana Sözleşme ve iyi niyet esaslarıyla yapmamız gerekir. Kredi takdirinde hak edene hak ettiği kadar, ödenmediğinde belirli süre sonunda yasal işlem, gayrimenkul ve menkul rehininde ve çözümünde Genel Merkezimizin belirlediği şekilde işlem yapılması, Kooperatifte tahsilat yapılmaması, öncelikli önemli ve asli görevimiz olmalı. Her Kooperatif Başkanımız ve Yöneticilerimiz, İli ve İlçesinde itibarlı konumda olan bireylerdir. Bu itibarı görevimizin sonuna kadar muhafaza etmeliyiz.

    Değerli Başkanlarım;

Türkiye Genelinde 961 Kooperatif, 32 Bölge Birliği ve TESKOMB ’la bütünleşen Teşkilatımız 31 Aralık 2022 Tarihi itibariyle Ülke Esnaf ve Sanatkarımıza kullandırılan Plasman 118.350.000.000.00.- TL. ye yükselmiştir. 961 Kooperatifin 761’i 1.ve 2. Grupta, 125’i 3. ve 4. Grupta, 16’sı 5. Grupta, 30’u 6. ve 7.

Grupta, 29’u da kredi kullanamayan Kooperatif olarak yer almıştır. 711.000 bin esnaf ve sanatkarımız üzerinde bulunan bu kredi miktarının da ortalama takip oranı %21 seyrinde devam etmektedir. Bu tablo içerisinde yer alan Bölge Birliğimize bakarsak, 2022 yılında toplam Plasmanımız 4.991.000.000.00.-TL. olmuştur.  Bölge Birliğimizde Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Aksaray, Karaman İl ve İlçeleri ile şuan 45 Kooperatif bulunmakta olup tamamı aktif durumdadır. 37 Kooperatifimiz 1. Ve 2. Grupta, 8 Kooperatifimiz 3. ve 4.Grupta hizmet vermektedir. 31.125 Esnaf ve sanatkarımızın üzerinde 4.845.905.000.00.-TL. kredi riski bulunmaktadır. Buna karşı Takip oranımız ise ortalama %14 dür.

Bankanın Teşkilatımıza gösterdiği iyi niyet ve destekleri için başta Halkbank Genel Müdürümüz Sayın Osman ARSLAN olmak üzere, Genel Müdür Yardımcılarımıza, Daire Başkanımıza, Konya Bölge Koordinatörümüz Sayın Durmuş Ali Gökçe ’ye, çalışma alanımızdaki Eskişehir Bölge Koordinatörü Sayın Mükremin GÖNÜL ’e ve tüm Şube Müdürlerimiz ve Memurlarına huzurlarınızda şükranlarımı sunarım.

Merkez Birliğimiz çalışmalarına gelince; Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olduğum TESKOMB ’da Genel Başkanımız Sayın A.Kadir AKGÜL ’ün esnaf ve sanatkârlarımız ve teşkilatımız için yaptığı olağanüstü çalışmaları ve alınan olumlu sonuçları hep beraber görmekteyiz. Kooperatiflerimizin bugünlere gelmesine vesile olan, Bu Onur ve Gururları bizlere yaşatan Değerli Genel Başkanımıza huzurlarınızda minnet ve şükranlarımı sunuyor, Cenab-ı Haktan sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.

 

Her zaman Esnaf ve Sanatkarlarımızın yanında yer alan, her türlü desteği esirgemeyen; başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ’a, Başkan Yardımcımıza, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkan ve Yardımcılarımıza, Hazine ve Maliye Bakanımıza, Ticaret Bakanımıza, diğer tüm Bakanlarımıza, Sanayi, Ticaret, Enerji Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanımıza, Milletvekillerimize, ilgili Bakanlıklarımızın değerli bürokratlarına, sonsuz şükranlarımı arz ediyor, desteklerinin devam edeceğine yürekten inanıyorum.

 

 

Seçimli Genel Kurulda 20.Bölge (Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Aksaray, Karaman) Birliğinin 2021 ve 2022 yılı yönetim ve denetim kurulu faaliyetleri ile gelir-gider hesapları ve 2023-2024 yılları tahmini bütçeleri oy birliği ile kabul edildi. Birliğe bağlı 45 Kooperatife ait 123 delegenin yer aldığı ve tek liste ile gidilen seçimlerde, Birlik Başkanı Mehmet Baybağan açık oylama ve oy birliği ile güven tazeledi. 4 Yıllığına seçilen, 20.Bölge Birliğinin yeni yönetiminde şu isimler yer aldı: Mehmet BAYBAĞAN, Mahmut Emin BİRLİKTİR, İbrahim TURGUT, Mustafa OYMAK,  Ülkü Yaşar ALTIN, Memduh GÖNER, Abdullah ŞENYURT, Ahmet Sarı, Gazi TEZEL, Ali BARDAK, Necati ERDOĞDU Denetim Kurulu Üyelikleri ise; Birol Abit ve Durmuş Onar’dan oluştu.

 

Başkan; Genel Kurulumuzun Kefalet Kooperatiflerimize, Esnaf ve Sanatkarlarımıza hayırlı ve uğurlu olması, Doğal afetlerden dolayı bir daha acıların yaşanmaması dileğiyle 2023 ve diğer gelecek yılların Ülkemize huzur getirmesini ve hayırlara vesile olması temennisiyle bereketli ve kazançlı geçmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, katılımlarınız için Yönetim Kurulum olarak hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum, diyerek sözlerini bitirdi.