BASIN BAYRAMI’NI COŞKUYLA KUTLADIK Sansürün kaldırılışının 103. yıldönümünde Basın İlan Kurumu tarafından düzenlenen 24 Temmuz Basın Bayramı, İstanbul’da coşkuyla kutlandı.
Coşkulu kutlama, Bab-ı Ali yokuşu olarak bilenen İstanbul Valiliği önünde başladı. İstanbul Valiliği önünde toplanan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basın Etik Kurulu Başkanı Halit Esendir, İstanbul Gazeteciler Derneği Başkanı Engin Köklüçınar ve basın mensupları, bando eşliğinde Sultanahmet Meydanı’na kadar yürüdü. Burada heyeti, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç karşıladı.
Daha sonra düzenlenen etkinlikte konuşan Mutlu, 24 Temmuz’un basın çalışanları için önemli bir gün olduğunu belirtti.
“BASIN, EKMEK GİBİ SU GİBİ VAZGEÇİLMEZLERİMİZ ARASINDA”
Basının, iletişim dünyasındaki rolünün çok önemli olduğunu vurgulayan Mutlu, şunları söyledi:
”Bugün artık ekmek gibi, su gibi vazgeçilmezlerimiz arasında olan habere ulaşma, haber alma, haberi yayma noktasında en önemli görevi ifa eden basın dünyasının, meslek camiaları arasındaki yeri kıymetli. Bunun değerinin çok daha artmasını, basınımızın haber alma, haberi en seri, objektif şekilde yayma ve milletin sesi olma noktasındaki bu fonksiyonunu çok rahat yerine getirmede, imkanlarının artırılmasını arzu ediyoruz. Basının gücünün, milletin gücü, demokrasini gücü, hukukun gücü olduğu kanaatindeyiz. Dolayısıyla, yürütmüş olduğumuz görev elbette ki, bir meslek görevi olmanın ötesinde bir kamu görevidir ve kamuya hizmet eden en önemli alanlardan biridir. Dolayısıyla, güçlü bir demokrasi, güçlü bir hukuk sistemi, güçlü, şeffaf, demokrat bir toplum yaratmanın yolu güçlü bir basından geçiyor.”
“GAZETECİLERİN GİTTİKÇE YÜKSELEN DEĞER OLDUĞU DÖNEMLERİ YAŞAMAK İSTİYORUZ”
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay da Bab-ı Ali’nin basın camiası için çok önemli bir yer olduğunu, Bab-ı Ali’nin eski günlerine kavuşması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
”Bayramı bayram gibi kutlayacaksak bütün sorunlarını aşmış, sıkıntılarını gidermiş, her türlü sosyal haklarını en iyi şekilde elde etmiş ya da elde etme yolunda büyük mesafeler almış bir basınla bunu yapmak mümkün. Daha çok kişinin ekmek yediği, daha çok kişinin iş bulduğu, daha iyi şartlarda, daha iyi maaşlarda çalıştığı, daha iyi bir fotoğraf makinesiyle fotoğraf çektiği, daha iyi kağıda gazetelerin basıldığı, gazetecilerin gittikçe yükselen değer olduğu dönemleri yaşamak istiyoruz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Biz bütün kurumlara bir telefon kadar yakınız, el ele kol kola çalışacağız. Kimseyi dışlamadan, herkesle el ele kol kola çalışmak mümkündür diye düşünüyorum. Bu açıdan da bu töreni gerçekleştirdik. İnşallah her günümüz bayram gibi olsun.”
”BASINDA SENDİKALI TEK KURULUŞ NEREDEYSE AA KALDI”
Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Dr. Hilmi Bengi ise, bu güzel organizasyonu düzenlediği için Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay’ı tebrik etti. Bengi, şunları söyledi:
”Gerçekten anlamlı bir gün. Basın mensuplarının mesleklerini yaparken, karşılaştıkları çeşitli sorunlar var. Bu sorunların çözümü noktasında atılması gereken adımlar var. Bu adımları atma noktasında da maalesef meslek kuruluşlarımız arasında birlikteliği de göremiyoruz. Meslek çalışanlarımızın örgütlenme hakkını elde edebildikleri bir ortamda, bu ideale ulaşmanın, gerçek anlamda basın bayramını hep birlikte el birliğiyle kutlama imkanının yakalanmasının daha kolay olacağını düşünüyorum.”
Sunuculuğunu Orhan Ayhan’ın yaptığı etkinlikte, ”yazıyor yazıyor” diye bağıran çocuklar, protokole ve vatandaşlara ”Bab-ı Ali 2011” gazetesi verdi.
Etkinlikte, Eşref Vakti Grubu ile Suzan Kardeş konserleri gerçekleştirildi. Kardeş’in Balkan enstrümanlarıyla oluşturduğu ”Türkiye Potpurisi” beğeniyle izlendi.