Milli Eğitim Bakanı Tekin, sınıf geçmede yeni düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

Türkçe'de ortalaması 70 olmayanın sınıfı geçemeyeceğini söyleyen Bakan "Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak" dedi. Açık lise sınavlarının da artık yüz yüze yapılacağını hatırlatan Tekin öğretmen atamalarına ilişkin ise "Bütçe kanunu geçmeden rakamlar belli olursa atama sürecini başlatırız" ifadelerini kaydetti.

Yeni eğitim dönemi alınan bir dizi yeni kararla başladı. Sınıf geçmeden sınav formatına değin pek çok konuda değişiklik yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de katıldığı bir televizyon programında temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ilişkin açıklama yaptı. Sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlattı.

TRT Haber'de yer alan habere göre Tekin, "Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek" dedi.

AÇIK LİSE SINAVLARI YÜZ YÜZE OLACAK

Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenleme sonrasında gelinen son durumu da paylaştı. Sınavların online değil yüz yüze yapılacağını hatırlattı.

"Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak."

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin de "Benim arzum, isteğim şuydu. Bütçe kanunu geçmeden rakamlar belli olursa atama sürecini başlatırız. 3 ay içerisinde yeni eğitim yılı başlarken arkadaşlarımızı başlatırız diye düşünmüştüm bunu da açıklamıştım. Bunu da ilgili bakanlarla paylaşacağız" bilgisini verdi.