Reklam

Andımız'da son karar verildi

Danıştay 8. Dairesi, 2018’de “Andımız kaldırılamaz” dedi. MEB itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 8. Daire’nin kararını iptal etti.

Andımız'da son karar verildi
15 Mart 2021 - 09:01
Danıştay 8. Dairesi, 2018’de “Andımız kaldırılamaz” dedi. MEB itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 8. Daire’nin kararını iptal etti.

Danıştay dün aldığı iki kritik kararı açıkladı. İlki öğrenci andı ile ilgili oldu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, okullarda öğrenci andının okunmasını sona erdiren MEB yönetmeliğini iptal eden Danıştay 8. Dairesi'nin kararını bozdu. Bu karar sonrası okullarda artık andımız okunmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 2013 yılında çıkardığı yönetmelikle, 1933'ten beri ilköğretim okullarında okunan öğrenci andı kaldırılmıştı. Türk Eğitim-Sen bunun üzerine Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de, 2018 yılında andımızı kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı, dairenin bu kararını temyiz etti. Temyiz üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na geldi. Kurul da Andımız ile ilgili nihai kararı verdi. Buna göre Kurul, MEB'in itirazını oyçokluğuyla kabul ederek, Danıştay 8. Dairesi'nin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı. Bu karar uyarınca okullarda Andımız'ın okunması kaldıran yönetmelik uygulanmaya devam edecek. Bundan sonra andımız okunmayacak.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • cenk öztürk
  3 hafta önce
  Andımız metni aşağıda... Bu metinin neresi yanlış. Türk olmak suç mu oldu??? Türküm, doğruyum, çalışkanım, İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!
 • ÖZGÜR CAN
  3 hafta önce
  CEHAPE ZİHNİYETİNİN İŞİ BU
 • Ahsen Aydın
  3 hafta önce
  Yazıklar olsun.Andımızın nesinden rahatsız oldunuz? Türk olmaktanmı,Doğru olmaktanmı,Çalışkan olmaktanmı,Küçükleri korumaktanmı,Büyüklere saygı göstermektenmi,Neden Neden Neden rahatsız oldunuz. Bu kararı alanlarada bu kararın alınmasına göz yumanlarada yazıklarr olsun.
 • Birbeyinoğlu
  3 hafta önce
  Türküm demeylen türk olunmuyor, doğruyum demeklen de doğru olunmuyor, chp zihniyetinden usandik tiksindik.