AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart seçimlerinin ardından Parti'de ve kabinede büyük değişim için düğmeye bastı.

AK Parti içerisinde sonuçlara ilişkin değerlendirme devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan, değişim partiyle sınırlı kalmayacağını söyledi.

AK Parti 31 Mart seçimlerinin ardından radikal bir değişime gidiyor. Birçok alanda alınacak değişim kararının Kabine ve Külliye bürokrasisinde de etkili olacağı ifade edildi. Bazı genel başkan yardımcıları değişecek. Bakanlar Kurulunda değişim yaşanacak. Erdoğan’ın başdanışmanları azaltılacak. Politika kurullarının sayısı sınırlandırılacak. AK Parti’de seçim sonuçlarına ilişkin istişare süreci devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün net bir şekilde verdiği ‘Değişim’ mesajı ile birlikte ilk adımın birkaç gün içinde parti bünyesinde atılacağı ifade edildi. AK Parti kongreye yeni bir kadro ile devam edecek. 

BAŞKAN YARDIMCILARI GÖREVDEN ALINIYOR 

Değişim kapsamında, genel merkezde en az 5 Genel Başkan Yardımcısının görevden alınacağı, yeni isimlerle kongre sürecinin yürütüleceği belirtiliyor. AK Parti kaynakları “Mevcut kadro ile kongreye gidilmeyecek. Parti yönetimi değişecek, yeni yönetim kongre sürecini yürütecek” bilgisini verdi.

Recep Tayyip Erdoğan format atacak!.. Recep Tayyip Erdoğan format atacak!..

DEĞİŞİM PARTİYLE SINIRLI KALMAYACAK 

AK Parti kulislerinde, değişimin parti yönetimi ile sınırlı kalmayacağı Kabine ve Külliye Bürokrasisinde de değişimler olabileceği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı politika kurulları ile başdanışmanların sayısının düşürüleceği, bu konuda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir çalışma yapıldığı öğrenildi. Politika kurullarının yapısında da değişiklikler olacağı ifade edildi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi