Ünlü kanser araştırmacısı, 100 yıldan fazla yaşamanın sırrını paylaştı! Bu diyet yöntemiyle beslenen, torununun torununu bile görür! İşte uzun yaşamın sırrı o diyet...

Dr. Valter Longo, yaşlanma ve uzun ömür üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan bir gerontoloji profesörüdür. Yaklaşık 30 yıldır bu alanda çalışmalar yürüten Longo, özellikle Akdeniz diyeti ve yalancı oruç gibi beslenme modelleri üzerinde duruyor. İtalya'nın çeşitli bölgelerindeki beslenme alışkanlıklarını inceleyerek, insanların nasıl daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürebilecekleri üzerine önemli bulgular elde etti .

Longo'nun çalışmaları, genellikle balık ve bakliyat ağırlıklı beslenme önerileri içeriyor. Bu beslenme modeli, hücrelerin yenilenmesini ve zararlı yüklerden arınmasını sağlayarak, yaşlanmayı geciktirebiliyor. Dr. Longo, aynı zamanda "yalancı oruç" diye adlandırılan bir beslenme modelini savunuyor. Bu model, orucu taklit ederek hücrelerin gençleşmesine yardımcı oluyor ve yaşlanmayla ilişkili hastalıkların önlenmesine katkıda bulunuyor.

Dünya genelinde 100 yaşın üzerindeki insan sayısının artması, Dr. Longo'nun araştırmalarının önemini artırıyor. 1990'da dünya genelinde 100 yaşına ulaşan insan sayısı 92 bin iken, 2015'te bu sayı 450 bini aştı ve 2021 itibarıyla 620 bini geçti. Dr. Longo'nun araştırmaları, bu yaş grubundaki insanların sayısının 2030 yılına kadar 1 milyonu geçeceğini gösteriyor.

Dr. Longo'nun beslenme önerileri, atalık baklagiller ve Akdeniz diyetinin orijinal hallerine yakın bir beslenme düzenini içeriyor. İtalya'da neredeyse unutulmuş olan gerçek Akdeniz diyetini yeniden canlandırmak ve modern İtalyan diyetinin yol açtığı hastalıkların önüne geçmek Dr. Longo'nun hedefleri arasında yer alıyor. Ayrıca, Dr. Longo yaşlanmayı düzenleyen genler üzerine de çalışmalar yürütmekte ve bu alandaki bilimsel gelişmeler sayesinde insanların 100 yaşını aşarak sağlıklı bir yaşam sürdürebileceklerini öngörüyor

Hasan Arslan, TBMM'de şehir hastanelerini anlattı Hasan Arslan, TBMM'de şehir hastanelerini anlattı

Editör: Haber Merkezi