Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu gün ve yarın çevrim içi olarak düzenlenen 1. Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Çalıştayına katıldı. Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından düzenlenen çalıştay da bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar lezzetlerinin tanıtımı adına çalıştayın büyük önem arz ettiğini ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti. 

SÜRECİ ANLATTI

                Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılması süreci hakkında katılımcılara bilgi veren Başkan Zeybek,  “19 Haziran tarihinde Valilik ve Belediye işbirliğinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı marka şehir başvurusu yapılmış ve Afyonkarahisar'ın 8 Bin yıllık tarihinden bugüne kadar süre gelen lezzetleri başvuru dosyasında detaylıca yer almıştır. Birçok elemeden sonra dosya müracaatımız kabul edilmiştir. 31 Ekim 2019 tarihinde açıklanan sonuçta şehrimiz Gastronomi (Yemek Sanatı) alanında marka şehir unvanı kazanmıştır.

“EL BİRLİĞİ ÇALIŞIYORUZ”

                Sonucu açıklamasından hemen sonra Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), otel işletmeleri, Aşcılar Derneği ve Afyonkarahisar’ımızda faaliyet gösteren basın temsilcilerinden oluşan bir çalışma ekibi oluşturulmuştur. Ayrıca UNESCO ile çalışmaları takip etme amacıyla bir poccalpoint atanmış, yapılan çalışmalar mail yoluyla haftalık ve günlük olarak iletilmiştir. Daha sonra UNESCO'nun istediği taahhütler ışığında çalışmalara başlanarak bir kurumsallık çalışması yapılmıştır. Tüm paydaşların onayı alındıktan sonra UNESCO ya sunulmuştur” dedi.

GASTRONOMİ EVİNDE TEFRİŞAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

                Bu sürecin ardından çalışmaları hızlandırdıklarını ve Belediye bünyesinde Gastronomi (Yemek Sanatı) Birimi oluşturduklarını söyleyen Başkan Zeybek; “Antep ve Hatay gibi daha önce marka şehir ünvanı almış şehirlere tecrübelerinden faydalanmak amacıyla bir inceleme gezi yapılmıştır. Bu kadar kısa sürede Valilik, Belediye ve diğer sektörlerle uyum içerisinde çalışmalar hızlandırarak Kültür Sanat Evi'nin Gastronomi Müzesi'ne dönüştürülmesi ve 110 yıllık bir konak olan Benlioğlu Konağı'nın Gastronomi (Yemek Sanatı)  dönüştürülme projesine başlanmıştır Gastronomi (Yemek Sanatı) evi verilen tarihlerden 6 taahhütten biri olduğu için bir teşrif çalışması yürütülmektedir. Bu evin 750 metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 1200 metrekare alanı ile şovlar, ikramlar ve yöresel ürünler satış için kullanılması planlanmaktadır” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERİ TEBRİK EDİYORUM”

Çalıştayın gastronomi şehri Afyonkarahisar’da bir ilk olduğu hatırlatan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “İlimizin tanıtımı açısına çalıştayımız büyük önem arz ediyor. Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri ilan edilmesinde Valiliğimizin Zafer Kalkınma Ajansımızın, Üniversitemizin Ticaret Odamızın, otel işletmecilerimizin büyük katkıları var. El birliği ile şehrimizi lezzet noktasında tanıtmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.