Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2023 yılı Eylül ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

Serteser şu ifadeleri kullandı:

Odamız’ı temsil anlamında önemli toplantılara katıldığımız bir ayı geride bıraktık. Daha önce de belirttiğimiz gibi ‘Güçlü Temsil, Rekabetçi Şehir’ anlayışı ile Odamızı en iyi şekilde temsil ediyor, sektörlerde yaşanan sorunların çözümüne katkı sağlıyoruz.

Öncelikle, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın teşrifleri ile, Büyük Taarruz’un 101’inci yıldönümünde düzenlenen İş Dünyası Buluşması’na Valiliğimizin davetiyle katıldım. Sayın Meclis Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Meclis Üyelerimiz ve Meslek Komitesi Üyelerimizle birlikte söz alarak Afyonkarahisar iş dünyasının sorun ve taleplerini iletme fırsatı bulduk. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ve tüm ilgililere böyle bir toplantıyı düzenledikleri için teşekkür ederim.

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu istişare ve ortak akıl kültürünü her zaman ayakta tutan ve iş dünyasının taleplerine kulak veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da ayrıca teşekkür ediyorum.

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ömer Altınay’ın sunduğu Faaliyet Raporu’nda da belirtildiği üzere Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak Ardahan’ın Posof ilçesinde modernizasyonu tamamlanan Türkgözü Gümrük Kapısı'nın açılış törenine katıldım. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., gümrük kapılarında yaptığı modernizasyonla ülkemize ciddi bir katkı sağlıyor.

Malumunuz olduğu üzere, Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., 2005 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile o zamanki adı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olan şimdiki Ticaret Bakanlığımız arasında imzalanan protokol ile kurulmuştu.

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu ve Avrupa Güvelik ve İşbirliği Teşkilatı’nın birlikte sürdürdüğü ‘Tarihi İpek Yolu’nun Yeniden Canlandırılması’ projelerine sınır kapılarına ilişkin katkı sağlayan GTİ,  bu iki kuruluş tarafından hazırlanan Sınır Geçişlerinde En İyi Uygulamalar Ek Kitabı–Ticaret ve Ulaştırmanın Kolaylaştırılması Perspektifi içinde yer aldı.

Ayrıca Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından yayınlanan Security Community adlı dergide yer alan bir makalede de Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’nin yaptığı modernizasyonlar örnek gösterildi.

Ulusal temsil gücü ve uluslararası iş dünyası kuruluşlarında edindiği tecrübeyi her alanda ülkemiz için kullanan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Ahilik Haftası’nı birlikte kutladık. Malumunuz olduğu üzere, Ahi Evran Hazretleri, günümüz esnaflığının kurucusu olarak bilinir. Ahi Evran Hazretleri’nin koyduğu kurallar, Ahilik geleneği şeklinde benimsenmiş ve uygulanmış; böylece iyi ürün ve iyi hizmetin sunulması; yardımlaşma, dayanışma gibi duygu ve eylemlerin yaygınlaştırılması sağlanmıştır.

Ahilik Haftası’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da Odamız adına Yılın Esnaflıktan Sanayiciliğe Yükselen İş İnsanı plaketini hazırlattık. Plaketimiz, bu yıl iş insanı Ahmet Albay’a takdim edildi.

Sayın Albay’ı Ahilik geleneğini sürdürdüğü için kutluyor; başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

İlimizi tanıtırken, şehir dışından gelen misafirlerimizi ağırlarken ‘mermerin, lezzetin, termalin, tarihin başkenti’ ifadelerini kullanıyoruz. Doğal zenginliklerimizden birisi olan mermer, istihdam ve ihracat bakımından çok önemli konumda. Küresel salgın döneminde artan mermer ihracatımız, son 6-7 ayda bir durgunluk içine girdi. Bu sektörümüzde yeni pazarlar bulmak, yeni firmalarla temasa geçmek gerekiyor.

Biz de Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak Ticaret Bakanlığımız’ın himayelerinde sürdürülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) kapsamında mermer sektörünün ihracatının geliştirilmesi için “Afyon Mermeri Dünyanın Her Yerinde-Marble Earth” adını taşıyan bir proje hazırladık. Projemiz kabul edildi. 3 yıl sürecek olan projemiz kapsamında ihtiyaç analizi ziyaretlerimizi geçen hafta tamamladık.

Projenin bundan sonraki aşamaları hakkında da her Meclis toplantımızda sizleri bilgilendirmeyi planlıyorum.

Burada şunu özellikle vurgulamak gerekiyor: Projemiz kapsamında 61 milyon TL’ye kadar hibeden yararlanabileceğiz. Ancak bu hibe miktarı konusunda yanlış anlaşılmaya da fırsat vermememiz gerekir.

Proje kapsamında İhtiyaç Analizi, Eğitim, Danışmanlık, Tanıtım, Proje Hazırlık Evresi, Dış Ticaret Yönetimi, Markalaşma, Ortak Pazar Araştırmaları, B2B (İkili İş Görüşmeleri), Tesis ve Mesleki Kuruluş Ziyaretleri, Yurtdışı Pazarlama Faaliyetleri, Stantlı Yurtdışı Fuar Katılımı, Sanal Yurtdışı Pazarlama Faaliyetleri aşamaları yer alıyor.

61 milyon TL, projede belirttiğimiz aşamalar harfiyen uygulandığında, projeye katılan firmalaran yararlanacakları en üst düzeyde, toplam para miktarıdır.

Odamız, daha önce de  “Doğaltaş Sektörü İhracatı Artırma”, “Doğaltaş Sektörü Güç Birliği” ile “Afyonkarahisar Makine Sektörü Kümelenmesi” isimlerindeki 3 UR-GE projesi hazırlamış; bu proje çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, Avustralya, Kırgızistan ve Özbekistan ziyaret edilmiş; fuar gezileri, ikili iş görüşmeleri, firma ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile toplantılar düzenlenmişti.

Sayın Meclis Üyeleri;

2021 yılının Aralık ayında başlayan yüksek enflasyon sorunundan kurtulabilmiş değiliz. Yeni ekonomi yönetimi bu konuda istikrarlı adımlar atıyor. Ancak dünden bugüne bir iyileşme beklemek doğru olmayacaktır. Hazine ve Maliye Bakanımızın dediği gibi ekonomide iyileşme biraz zaman alacak.

Politika faizlerinin düzenli olarak artırılması, ekonomi uzmanlarına göre olumlu. Dış politikada normalleşme hamlelerinin yanı sıra Akdeniz’den Avrupa’ya yeni bir boru hattının gündeme gelmesi, bu boru hattının odağında Türkiye’nin olmasına ilişkin planlama, yurtdışı yatırımcının da ülkemize güven duymasının önünü açacak.

Nitekim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), ülkemizin 2023 yılı büyüme tahminini yüzde 2,5’tan yüzde 3,5’a yükseltti. EBRD’nin yanı sıra diğer önemli kuruluşlar da Türkiye’nin büyüme rakamı tahmini yükseltti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye'nin 2023 yılı büyüme tahminini 0,3 puan artırarak yüzde 3'e yükseltti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2023-24 raporunda Türkiye’nin 2023 yılında yüzde 4,2 büyüyeceği tahminine yer verdi. Bu tahmin daha önce 2,6 idi.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile, birçoğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde olmak üzere toplantılara katıldık. İç tüketimin kısılacağı, ihracata ve ihracat yatırımına önem verileceği söyleniyor. Nitekim, Eximbank’ın reeskont kredileri 10 kat artırıldı. Ancak bir taraftan da iç piyasaya üretim yapan firmaların da sıkıntı yaşadığı biliniyor.

Bu arada Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez’in, ‘Türkiye’de 2024 yılının ortalarında ekonomi nefes almaya başlayacak ve Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacak’ demeci de basın-yayın organlarına yansıdı.

Hep söylediğimiz gibi, umutluyuz. Tünelin sonundaki ışık elbet görülecek. Birlik ve beraberlik içinde, toplumsal refahın arttığı günlere ulaşacağız.

Değerli Meclis Üyelerimiz;

Ekonominin zorlu süreçlerden geçtiği her dönemde işçi ve işveren arasında anlaşmazlıklar da artar. İşçi, kendine verilen ücretin artmasını isterken; işveren de işletmesini ayakta tutabilmek amacıyla bazı tasarruf tedbirleri uygular.

Bu durumda işçi ile işverenin çıkarları bazı noktalarda örtüşmeyebilir. Halbuki işçi ve işveren aynı gemidedir. Zaman zaman katlanılan fedakârlıklar, aynı zamanda vefa duygusunu perçinler; bağı artırır. Bunu gözardı etmemek gerekir.

İş ve işveren arasındaki anlaşmazlıklarda arabuluculuk kavramı önem kazanmaya başladı.

Hatta son düzenlemeyle arabuluculuk sistemi içine kira sözleşmeleri de eklendi. Yeni düzenlemeye göre işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklar, önce arabuluculuk vasıtasıyla çözülmeye çalışılacak. Burada sonuç alınamazsa mahkemeye başvurup dava açılabilecek. Arabuluculuğa başvurulmadan dava açılamayacak.

İş dünyamızı yakından ilgilendiren bu konu, bizim her yıl başında kamuoyuna duyurduğumuz ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takviminde de yer alıyordu. Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Fatih Karabacak’tan da arabuluculuk konusunda farkındalık oluşturulması talebi gelince Tahkim ve Arabuluculuk Paneli düzenlemeye karar verdik. Önceki dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlarımızdan, önceki dönem Adalet Bakanlarımızdan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve TOBB Uyum Başkanımız Sayın Cemil Çiçek’i panelimize davet ettik. Sayın Çiçek, davetimizi geri çevirmedi.

9 Ekim pazartesi günü saat 13’te Odamız ev sahipliğinde Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı, Afyonkarahisar Barosu, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı ile TOBB Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin işbirliğinde düzenleyeceğimiz ve iş dünyamızı yakından ilgilendiren konuların gündeme geleceği Tahkim ve Arabuluculuk Paneli’ne tüm üyelerimizi bekliyoruz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Odamız tarafından geleneksel hâle getirilen ve bu yıl 17’nci kez düzenlediğimiz ATSO Spor Oyunları’nın açılış törenini il protokolümüzün katılımıyla gerçekleştirdik. İl protokolü başta olmak üzere tüm sponsorlarımıza ve sporcularımıza teşekkür ediyorum. 17. ATSO Spor Oyunları’nda bireysel oyunlar sona erdi; takım oyunlarındaki mücadele ise sürüyor. İnşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 29 Ekim haftasının öncesinde 17.ATSO Spor Oyunlarımız’ın takım müsabakalarını da noktalamış olacağız.

Değerli Meclis Üyeleri;

İtalya’nın Verona kentinde düzenlenen 57. Marmomac 2023 Uluslararası Taş Tasarımı ve Teknolojisi Fuarı’na ilimizden de önemli firmalar katıldı. Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel, Fuar’da Afyonkarahisar’ı temsil eden firmalara Odamız adına plaket takdim etti. Hem Sayın Demirel’e, hem Sayın Demirel’in ziyaretlerinde yer alan AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kadir Sayın’a, hem de ilimizi Fuar’da temsil eden 30 firmaya da teşekkür ediyorum.

Bu hafta Sigorta Haftası. Sigorta ve sigortacılığın ne kadar önemli olduğunu büyük afet ve kazalarda hatırlıyoruz. Hepinize kazasız belasız günler dilerken Sigorta Haftası’nı da kutluyorum.

Sözlerime son verirken, 29-30 Eylül ve 1 Ekim’de Afyon Motor Sporları Merkezi’nde düzenlenecek, Odamız’ın da destek verdiği Gastro Afyon 5. Uluslararası Lezzet ve Turizm Festivali’ne tüm üyelerimizi davet ediyor; sizleri tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”