Artık cüzdanınız da birçok kart bulundurma zorunluluğunuz ortadan kalkıyor. Ehliyet ve kimlik kartının tek bir kartta birleştirilmesi, yeni düzenleme sayesinde cüzdan taşıma yükünü azaltıyor.

Bu yeni düzenleme, milyonlarca vatandaş için büyük bir kolaylık sağlıyor. Artık ehliyet ve TC kimlik kartınızı ayrı ayrı taşıma zorunluluğunuz kalmayacak. Bu birleştirme işlemi sayesinde günlük yaşamınızda önemli bir rahatlama yaşayacaksınız.

BİRLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kimlik kartı ve ehliyeti birleştirmek için ilk olarak en yakın Nüfus Müdürlüğü'nden randevu almanız gerekiyor. İşte adım adım yapmanız gerekenler:

1. Başvuru için en yakın Nüfus Müdürlüğü'nden randevu alın.

2. Randevu günü geldiğinde Nüfus Müdürlüğü'ne gidin ve ilgili formu doldurun.

3. Ehliyet ve kimlik belgenizi yanınızda bulundurun.

4. Kimlik ve ehliyet bilgilerinizin uygunluğu kontrol edilecek.

5. Başvurunuz onaylandıktan sonra yeni kartınızı almak için belirlenen günü bekleyin.

6- Randevu almak için ilgili kişinin adını seçin ve uygun bir randevu saati belirleyin. Ardından gerekli belgeleri hazırlayın ve işlem sürecini başlatın.

Nüfus Müdürlüğü'nden randevu aldıktan sonra yeni kimlik kartınız ve yeni sürücü belgeniz varsa, kimlik ile ehliyet birleştirme işlemi için ek bir belgeye gerek olmaz. Kimlik kartı ve ehliyeti teslim ettikten sonra, birleştirme işlemi otomatik olarak yetkililer tarafından gerçekleştirilir ve birleştirilmiş kimlik kartınız birkaç gün içinde adresinize gönderilir.

BİRLEŞTİRME İŞLEMİ ÜCRETSİZ Mİ?

Ehliyeti yenilemek için ödemeniz gereken 15 TL ücreti, vergi dairelerine, online platformlara veya bankalara giderek ödeyebilirsiniz. Bu ücret dışında kimlik kartı ve ehliyeti birleştirme işlemi tamamen ücretsizdir.

Cezası 32 bin 170 lira: Arabasında bulundurmayana büyük şok Cezası 32 bin 170 lira: Arabasında bulundurmayana büyük şok

ESKİ KİMLİK VE ESKİ EHLİYET VARSA NE YAPILMALI?

Hem ehliyetiniz hem de kimliğiniz eskiyse, öncelikle yeni kimlik başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bu için 37 TL harç bedeli ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik bir fotoğraf gerekiyor. Randevu saatine uygun olarak nüfus müdürlüğüne giderek başvurunuzu yapabilir ve ardından yeni ehliyet ile birleştirme işlemi için başvuruda bulunabilirsiniz.