AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar beeldiyesindeki öcek kamera olayını TBMM gündemine taşıdı.

Milletvekili Yurdunuseven, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal’ın ‘makam odasında böcek var’ iddialarını Meclis'te soru önergesi ile sorduklarını duyurdu.

Yurdunuseven, sosyal medyadan yatığı paylaşımında; soru önergesi evrakalrını paylaştı ve şunları yazdı:

"CHP’li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal’ın göreve gelir gelmez ortaya attığı makam odasında ‘böcek ve gizli kamera var’ iddialarına ilişkin İçişleri ve Adalet Bakanlıklarımıza soru önergesi sunduk."

İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının bu sorya verecekleri cevap merakla bekleniyor...

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven TBMM’de CHP’li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Kölsal’ın göreve gelir gelmez ortaya attığı makam odasında ‘böcek ve gizli kamera var’ iddialarına ilişkin İçişleri ve Adalet Bakanlıklığına soru önergesi verdi.

Belediye Başkanı Burcu Kösal’ın mazbatasını aldığı ilk günden itibaren makam odasında ‘böcek ve gizli kamera tespit ettik’ şeklindeki iddiaları ve bu iddiaların ulusal basına yansımasının ardından henüz somut bir dililin kamuoyu ile paylaşılmaması üzerine Milletvekili İbrahim Yurdunuseven İçişleri ve Adalet Bakanlığına TBMM’de soru önergesi verdi. 

Milletvekili Yurdunuseven İçişleri Bakanlığına sunduğu soru önergesinde; “31 Mart 2024 yerel seçimlerinde CHP adayı Burcu Köksal Afyonkarahisar Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. Burcu Köksal, devir teslim töreni sonrasında makam odasında böcek ve kameralar bulundu şeklinde ulusal basına beyanda bulunarak bir kamera görüntüsü paylaşmıştır.

Sandıklı'da ortalık karıştı!.. Devamı gelecek!.. Sandıklı'da ortalık karıştı!.. Devamı gelecek!..

1- Mezkur iddia ile ilgili bakanlığınız personellerinden arama ve tetkik ile ilgili bir talepte bulunulup bulunulmadığı,
2- Kamera görüntülerinde arama yapan şahısların bakanlığınız personeli olup olmadığı,
3- Arama yapan şahısların bu konuda uzman veya yetki belgelerinin olup olmadığı,
4- İddia olunan konu ile ilgili böcek ve/veya kamera ile ilgili somut bir malzeme teslimi yapılıp yapılmadığı,
5- Konu ile ilgili bir mülkiye müfettişi görevlendirilip görevlendirilmediği,
6- Konu ile ilgili müfettiş görevlendirilmişse ve konu ile ilgili rapor düzenlenmişse raporun bir nüshasını tarafımıza iletilmesini arz ve talep ederim” ifadelerine yer verdi.

Yurdunuseven Adalet Bakanlığına verdiği soru önergesinde ise şunları sıraladı:
“1- Mezkur böcek ve kamera iddiası ile ilgili Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığına bir suç duyurusunda bulunulup bulunulmadığı,
2- Suç duyurusunda bulunulmuş ise bu konuda soruşturma açılıp açılmadığı,
3- Belediye Başkanı Burcu Köksal'dan konu ile ilgili ifade alınıp alınılmadığı,
4- Soruşturma dosyasında Burcu Köksal'ın verdiği ifade de, konu ile ilgili şikayetçi olmadığı şahsına ve makama yönelik bir tertip olduğunu düşünmediği ve konunun gündemde kalmasının yararlı olmayacağı kanaatinde olduğuna ilişkin bir beyanı bulunup bulunmadığı,
5- Yine Burcu Köksal tarafından böcek bulunduğunu ve bunun imha edildiğine dair beyanının bulunup bulunmadığı,
6- Eğer 4 ve 5. Sorulardaki cevaplara göre böcek imha edilmiş ise delillerin karartılması, böcek bulunmadıysa suç isnadı suçlarının oluşması ihtimaline binaen soruşturmanın genişletip genişletilmediğini,
7- Soruşturmanın neticelenmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığında tarafından ne gibi işlemler yapıldığı ile ilgi bilginin tarafımıza verilmesini arz ve talep ederim.”

Yurdunuseven Ibrahimm