Ziyarette Merkez İlçe Başkanı Büşra Dişçioğlu Çetinöz ve partililerin yanı sıra Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Yılmazaslan, Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, Giyim Eşyası İmalat ve Satıcılar Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük, Muhtarlar ve Berberler Oda Başkanı Suat Uygur ve Kasaplar, Sucukçular ve Lokantacılar Oda Başkanı İbrahim Yörük yer aldı.

Belediye başkanı olan kişinin parti rozetini bir kenara koymasının gerekli olduğunu vurgulayan Başkan Adayı Köksal, kapısının DEM Parti hariç herkese açık olduğunu dile getirdi. Köksal, "Belediye başkanı olarak siyaset rozetini çıkartmak gerekiyor.

Benim kapım DEM Partisi hariç hepsine açık ve herkese açık. Çünkü bu şehirde sağcısı var, solcusu var, muhafazakarı var, ülkücüsü var bir tek bu şehirde vatan haini yok, terörist yok. Onun için benim kapım bu şehirde ekmek yiyen bu şehrin hayrına çalışan herkese açık. Siyasi görüşe de bakmayacağım, yönetimde de asla siyasi görüşe bakmayacağım. Benim için yaptığı iş önemli" diye konuştu.

'HEP AFYON'U SAVUNDUM, HER ZAMAN HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA OLDUM'

Genel seçim çalışmaları sırasında bir çok partili ve vatandaşın kendisini yerel seçimlerde aday görmek istediğini, partide ilk kez bir adaylık konusunda hem fikir olunduğunu dile getiren Köksal, "Son birkaç yıldır belediye başkanlığı ile ilgili gönlümüzde yatan bir aslan vardı. Genel seçim öncesinde çalışırken sahada çok hemşerimiz, esnafımız aday olmamı istiyorlardı. Grup Başkanvekili olduktan sonra genel merkeze bağlanıyor birçok şey, onlarında istemesi gerekiyor, bizim istememiz yetmiyor. Biliyorsunuz bizim parti çok seslidir ama ilk kez partide bir konuda hem fikir oluştu. Hem önceki genel başkanımız, hem şimdiki genel başkanımız, hem önceki il başkanlarımız, hem şimdiki il başkanımız herkes istisnasız benim aday olmamı istedi ve benimde içimde olan bir şeydi. Daha öncede bazı başkanlarımızda bu noktada söylemişlerdi sağ olsunlar. Vatandaş, esnaf daha doğrusu birçok kesimden böyle bir teveccüh almıştık. Hep Afyon'u savundum, her zaman haksızlığın karşısında oldum. Kimsenin siyasi görüşüne kadar bakmadan Afyonkarahisar'ı sahiplenmeye çalıştım, elimden geldiğince her platformda. Şimdi dedik ki Afyonkarahisar'ın sorunlarını yerel yönetici olarak çözmeye adayız. İnşallah sizlerle birlikte istişare ile bu şehri birlikte yönetmek istiyoruz. Esnafımız, sanayicimiz ve iş insanımız bizim kıymetlimiz, çünkü şehrin kalkınmasında gelişmesinde bunlar temel taşı. Bizde esnaf için, bir sanayici için, iş insanı için zorlaştıran değil, kolaylaştıran bir belediye başkanı olmak için yola çıktık. Bu kenti seviyoruz, arkamızda kalıcı eserler bırakmak istiyoruz açıkçası onun içinde böyle bir yola çıktık" ifadelerini kullandı.

BİRLİKTİR: YERELDE CHP'NİN ÇIKARABİLECEĞİ MÜKEMMEL BİR ADAY OLDU

Birçok kesimden muhakkak destek isteyeceklerini ancak beklemedikleri destekleri de alacaklarını belirten Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Emin Birliktir, "Biz yönetim kurulumuzu tabanla birlikte yönetmeye çalışıyoruz. Devletin parasını yönetmeye çalışıyoruz. Birinci sınıf bir kooperatifiz. Devlet diyor ki; 'Benim paramı dağıtırken doğru dağıt, toplarken de doğru dürüst topla.' Tabanı biliyoruz, pazarı biliyoruz, çarşıyı biliyoruz. 30 yıldır hemen hemene başkanlık yapıyoruz. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki biz her ne kadar ayrı kulvarlarda sizinle koşsak da sizin meclis konuşmalarınız benim çok hoşuma gidiyordu ve dikkatli de dinliyordum. Gerçekten dediğiniz gibi dobra dobra konuşuyordunuz ve bende 'işte siyasetçi bu olmalı' diyordum. Her şeyi de eleştirmiyorsunuz, doğru olan şeyleri eleştiriyorsunuz, bizde bunu istiyoruz, taban bunu istiyor. Evlerde ve sokaklarda konuşulan şu; 'Burcu hanım dengeleri değiştirdi' deniliyor. Daha önce söylediğim gibi 'milletvekilliği seçimi olsa, tarlada elini sıktığı kadınlar olsa yine seçilir' demiştim, öylede oldu zaten. Yerelde de CHP'nin çıkarabileceği mükemmel bir aday oldu. Ben size çok ısrar edildiğini duydum da koskoca 'ana muhalefetin Grup başkanvekilli belediye başkanlığına bakmaz' dedik. Ama bu da herhalde memleket sevdası galiba o yüzden çıktığınız yolda muvaffakiyetler diliyorum. Muhakkak herkesin desteğini isteyeceksiniz ama ben beklemediğiniz destekler olacağını düşünüyorum, toplumda gezen arkadaşlar olarak" şeklinde konuştu.

'ESNAFLA REKABET EDEN BİR BELEDİYE OLMAYACAĞIZ'

Köksal'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında yaptığı önemli açıklamaların satırbaşları şu şekilde: "Grup Başkanvekilliğini bırakıp da belediye başkan adayı olmam Afyonkarahisar'ı ne kadar çok sevdiğimizi ve değer verdiğimizi de bir ölçüsü olması gerekiyor. Gönlümde yatan aslan hizmet etmek istiyor. Bir Eskişehir'le, Denizli ile yarışır hale gelmesini istiyorum memleketimin. Kalkınma noktasında esnaflarımızla ilgili gördüğüm ve çok üzüldüğüm şeyler oldu. Zaman zaman kürsüde de söyledik, yakındığımız sorunları. Bir kere belediye olarak esnafla rekabet eden bir belediye olmayacağız bunu net bir şekilde söyleyeyim."

ZAFER KART PROJESİ

"Zafer kart diye bir projemiz var bizim. Her mahallede ki ve semtteki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı tespit edip onlara birer kart vereceğiz. İçinde para olacak. Bu kartla şimdi şuanda her mahallede, her semtte bizim esnafımız var manavı da var, bakkalı da var, kasabı da var, tuhafiyecisi ve ayakkabıcısı da var. Semtlerdeki esnaflarımızla anlaşacağız, ihtiyaç sahibi hemşerimiz giderek bu kartla evinin ihtiyacını alacak, hem hemşerimizin ihtiyacı görülecek, hem de o semtteki esnafımıza belediyenin bir nebzede olsa katkısı olacak."

'KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERİ BELEDİYE OLARAK AYAKTA TUTACAĞIZ'

"Belediyeye ait iş yerlerimiz olacak. Buralarda kiralar çok yüksek, kiraların sıfırlanması çok mümkün değil ama sembolik ücretler alınabilir. Mesela çok yüksek kira ödeyen esnafımız var ve nadir meslekler var. Örneğin 11 tane ayakkabı tamircisi var Afyon'da, belediyeye ait o minik dükkanlarda kalıyorlar ve çok yüksek kira ödüyorlar. Keçecilik, bakırcılık gibi nadir olan, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri belediye olarak ayakta tutmak adına inisiyatif alıp belediye ye ait iş yerlerini dükkanları çok ucuza kiralama hakkımız var. Bunları yapan büyükşehir belediyeleri var. Bunu Afyon'da da uygulayabiliriz. Tabela vergisi gibi belediyeye ait kalemlerde icraya başvurulmaması, zabıta marifetiyle bir takım esnada cezalar yazılmaması noktasında hassas davranacağız ve birde belediyede bir esnaf birimiz olacak, muhtarlar birimimiz ile beraber. Bize belediye başkanı olarak herkes ulaşabilecek ama birde esnaf arkadaş gidip kendide bulabilmeli oradaki bürokratik işlemlerde boğulmamalı, zorlaştırılmamalı. Bir iş yeri açacak esnaf arkadaşa ruhsatta oraya git buraya git diye zorlaştırıcı bir belediye olmamamız gerekiyor."

'İŞ ARAYANLAR İÇİN İŞKUR VASITASIYLA BİR HAVUZ OLUŞTURACAĞIZ'

"İş arayanlar için İŞKUR ile iş birliği yapıp bir havuz oluşturacağız. İş arayan hemşerilerimizin başvuruları orada olacak İŞKUR ile de anlaşma yapacağız. Aynı zamanda iş insanlarıyla da görüşeceğiz. Fabrika açan bir kişi 50 kişi lazım diyorsa bizim o havuzumdan uygun olan başvurulara bakıp yönlendireceğiz. Herkesin ihtiyaçlarına dokunan her kesime hitap eden bir belediyecilik anlayışı getirmek istiyoruz ve şehri birlikte yönetmek istiyoruz. Bütün sorunları oldu bittiye getirmeden istişare ile hep beraber çözeceğiz. Belediyenin kapıları her zaman açık olacak."

'ÇOK ÖNEMLİ BİR MAKAMI BIRAKIP BURADA HİZMET ETMEK İÇİN YOLLARA DÜŞTÜK'

"Mansur Yavaş ile iş birliği protokolü imzalayacağız. Birçok belediye destek sözü verdi. Yılmaz hocamız 25 sene yaşı Eskişehir Belediye başkanlığı yaptı, yaşı gereği bıraktı. O da 'tecrübem ve ekibimle hep arakanızdayım' dedi. Eskişehir de olumlu görülen sonuç alan projeleri Afyon'da da yapacağız. Bunları nasıl yapmışlar diye araştırdım. En önemli olanı kenti sevmeniz ve değer vermekmiş. Bizimde Afyon'u ne kadar sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söylememize gerek yok. Çok önemli bir makamı bırakıp burada hizmet etmek için yollara düştük."