Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Afyon Kocatepe Üniversitesi Genç Ofis ile AKÜ Matematik Eğitimi Kulübü işbirliğinde, akıl ve zeka oyunu olan Mangala Turnuvası düzenlendi.

Gözden kaçırmayın

 "Sandıklı'da 657 öğrenci spor yetenek taramasından geçti"

AKÜ Genç Ofis’te düzenlenen turnuvaya, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden çok sayıda öğrenci katıldı. Matematik bölümü öğrencilerinin katılımının çoğunlukta olduğu yarışmada, rakiplerini bir bir eleyen Moleküler Biyoloji öğrencisi Zeynep Gökgu şampiyon oldu.

Yarışmada dereceye girenler şöyle:

1. Zeynep Gökgu (Moleküler Biyoloji)
2. Yusuf Taha Yılmaz (İnşaat Teknolojileri)
3. Sezin Özdemir (Moleküler Biyoloji)

Turnuva sonunda, dereceye giren öğrencilere madalyaları ve mangala setleri hediye edildi.

Mangala, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır diyen Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, turnuvaya katılan gençlerin hem akıl ve zeka oyunlarına olan ilgilerini artırdıklarını hem de geleneksel Türk oyunlarını yaşatmaya katkı sağladıklarını söyledi.

Kasapoğlu, yaptığı açıklamada, "Turnuvamıza katılan tüm gençlerimizi tebrik ediyorum. Mangala, kökeni Anadolu'ya kadar uzanan, eski bir Türk oyunudur. Bu oyunun günümüzde de yaşatılması ve gençlerimizin ilgisini çekmesi bizler için mutluluk vericidir. Bu tür etkinlikleri bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.