-

Gözden kaçırmayın

Vali Yiğitbaşı İle Bakan Yardımcısı Bağcı, GES Tesisinin Açılışını GerçekleştirdiVali Yiğitbaşı İle Bakan Yardımcısı Bağcı, GES Tesisinin Açılışını Gerçekleştirdi

2023 yılında gerçekleştirilen kimlik kartı değişimi, pasaport, nüfusmatik ve evde nüfus hizmetleri gibi işlemler, vatandaşların işlemlerini hem kolaylaştırdı hem de hızlandırdı. Bu çalışmalarla geçmişi koruyan, geleceğe değer katan bir anlayışla, yenilikçi ve teknolojik yöntemlerle, insan odaklı, güvenilir, etkin, kaliteli ve sürdürülebilir bir şekilde nüfus işlemleri yürütülüyor. 

Bu yenilikçi çalışmalara İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Afyonkarahisar Valiliği koordinesinde, Yalınlaşma, 3'ü Bir Yerde, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS), Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS), Dijital Arşiv Projesi (DAP), Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS), Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Değerlendirme Sistemi (NVİDES), e-Vatandaşlık Sistemi (EVS), Adres Kayıt Sistemi (AKS) ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (T.C.K.K.) projesi dahil olmuştur.

Bu proje ve sistemler sayesinde nüfus işlemlerinde hızlanma ve yaklaşık %32 oranında rahatlama ve azalma yaşanmıştır. Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, pasaport ve sürücü belgesi gibi işlemler için Afyonkarahisar merkez ve 17 ilçede hizmet sunmaktadır. Vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü hizmetlerine ait 62 farklı işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirerek daha hızlı ve kolay bir şekilde hizmet alabilmektedir. Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, 2023 yılında 668 bin 787 kimlik kartını yeni tip kimlik kartına dönüştürerek %92'lik bir başarı elde etmiştir. Ayrıca 194 bin 596 sürücü belgesi de yenilenerek %76 oranında değişim sağlanmıştır.

Bu dönemde 62 bin 972 vatandaşın pasaport değişimi ve 125 bin 898 farklı nüfus işlemi gerçekleştirilmiştir. Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, Adreste Nüfus Hizmeti kapsamında şehit aileleri, gaziler, hastalar, yaşlılar, engelliler ve cezaevi hükümlülerine evlerinde hizmet sunmaktadır. Merkez ilçe ve 17 ilçede toplamda 735 vatandaşa evde hizmet verilmiştir. 2021 yılından itibaren ilimizde de hizmet veren Nüfusmatik ile vatandaşlar, T.C. kimlik kartı başvurusu ve işlemleri, kimlik kartına e-imza ve sürücü belgesi yükleme, sürücü belgesi başvurusu, adres beyanı gibi işlemleri kolaylıkla yapabilmektedirler.

İl merkezi, Sandıklı ve Emirdağ ilçelerinde bulunan Nüfusmatik ile 11 bin 345 işlem gerçekleştirilmiştir. Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü personeli, hizmet içi eğitim programlarıyla birçok farklı konuda eğitim almıştır. Bu eğitimlere Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Müftülüğü, Afyonkarahisar Barosu ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından farklı konularda eğitimler verilmiştir. Bu sayede personelin geniş bir alanlara dair bilgisi ve farkındalığı artırılmıştır. Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, son üç yılda dikimi gerçekleştirilen fidanlarla hatıra ormanları oluşturarak şehrin yeşillenmesine destek olmuştur. 2021 yılında 2 bin 53, 2022 yılında 2 bin 71 ve 2023 yılında da 2 bin 453 fidan toprakla buluşturularak hatıra ormanları ağaçlandırılmıştır.