-

Gözden kaçırmayın

Şuhut Kaymakamı, Basın İlan Kurumu'na Keşkek İkram ettiŞuhut Kaymakamı, Basın İlan Kurumu'na Keşkek İkram etti

Emirdağ İlçe Jandarma Komutanlığı personeline afet bilinci aşılandı. Emirdağ İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı personel, afetlere karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla kapsamlı bir farkındalık eğitimi aldılar. AFAD(Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından verilen eğitimde deprem anında yapılması gerekenler, acil toplanma noktaları, çadır kurulumu, yangın ile ilgili önlemler ve tahliye süreci gibi konular işlendi. Eğitimde, doğal afetler karşısında doğru tepkilerin sergilenmesi önemli bir konu olarak vurgulandı.

Jandarma personeli, teorik bilgilerin yanı sıra pratik tatbikatlarla da becerilerini geliştirme fırsatı buldular. Afet anında toplanma alanlarına yönlendirme konusunda uygulamalı deneyim kazanmak için çeşitli senaryolar üzerinde çalışıldı. Ayrıca, hızla kurulabilecek çadırların montajı konusunda eğitim verildi ve geçici barınma ihtiyacının karşılanması için gerekli teçhizat ve yöntemler anlatıldı.

Yangın söndürme cihazlarının kullanımı ve ilk müdahale teknikleri de tatbikatlarla uygulandı. Jandarmalar, afet sonrasında yapılması gereken tahliye operasyonlarını da başarıyla icra ettiler. Bu eğitimler, ülkemizde sıklıkla yaşanan doğal afetlere karşı kamu personelinin bilgi ve beceri düzeylerini artırmanın yanı sıra toplumsal bilinci güçlendirmeyi hedeflemektedir. Emirdağ İlçe Jandarma Komutanlığı personelinin aldığı bu eğitimler, olası bir afette can ve mal kaybının en aza indirilmesinde kritik bir rol oynayacaktır.