Kış mevsimi araç sahipleri için akü problemlerine karşı dikkatli olunması gereken bir dönem.

Gözden kaçırmayın

İl Müftüsü İmamoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ile İş Birliği Geliştiriyor.İl Müftüsü İmamoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ile İş Birliği Geliştiriyor.

 

Araçlarda en çok sorun yaşanan akü problemleri, sabahları geç çalışma, bazı araç donanımlarının tam performans sağlamaması veya seyir halindeyken stop etme gibi durumlara yol açabiliyor.

Bu sorunların büyük bir kısmının akü kaynaklı olduğunu belirten akü satıcısı Ahmet Çakır, akülerin sağlığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Akünün araçların kalbi gibi bir görevi olduğunu söyleyen Çakır, akülerin düzenli olarak amper ölçümlerinin yapılması, 11 amperin altındaki akülerin şarj edilmesi, soğuk havalarda marş basmayan akülerin değiştirilmesi ve 14 volt şarj etmeyen akülerde sorun olduğunu tespit etmesi gerektiğini anlatıyor. Çakır, bitik akülerin yüksek maliyetli elektronik arızalara neden olabileceğini de hatırlatıyor.

Sürücülerin kış mevsiminde akü kontrollerini de yaptırmalarını tavsiye eden Çakır, akünün ani bir şekilde sürücüyü yolda bırakabileceğini ve hızlı bir şekilde bitebileceğini de vurguluyor.