Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 1 Aralık'ta başlayan toplantıları, yüksek enflasyon rakamları nedeniyle geniş çapta ilgi görüyor.

Gözden kaçırmayın

Şuhut Kaymakamı, Basın İlan Kurumu'na Keşkek İkram ettiŞuhut Kaymakamı, Basın İlan Kurumu'na Keşkek İkram etti

Microsoft'un yapay zeka hizmeti, 2024 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda önemli bir tahminde bulundu. Yeni yıl öncesi milyonlarca çalışanın sabırsızlıkla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili yapay zeka yüzde 40.33 artış öngörüyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 1 Aralık'ta başlayan toplantıları, yüksek enflasyon rakamları nedeniyle geniş çapta ilgi görüyor. Ekonomistlerin yanı sıra, Microsoft'un yapay zeka hizmeti de zam oranları üzerine tahminlerde bulunarak dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz yıl asgari ücreti kuruşu kuruşuna doğru tahmin eden yapay zeka hizmeti, 2024 yılı için asgari ücretin net tutarını tahmini olarak 15,707.39 TL olarak belirledi.

Öte yandan Google'ın yapay zeka sistemi de asgari ücret konusunda kestirimler yapıyor. 28 Kasım 2023 tarihi itibarıyla, Google'ın yapay zekası 2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin 15 ila 16 bin TL civarında olabileceğini ifade ediyor. Bu tahmin, yıl sonuna kadar enflasyon verilerinin yüksek kalacağı beklentisine dayanıyor. Ancak, hükümetin enflasyonun düşmesini bekleyerek asgari ücrette daha düşük bir artış yapma ihtimali de gündemde. Nihai karar, enflasyon verilerinin gidişatına ve Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapacağı görüşmelere bağımlı olacak.