Vali Yiğitbaşı’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Gözden kaçırmayın

Vali Yiğitbaşı, kadın girişimcileri ağırladıVali Yiğitbaşı, kadın girişimcileri ağırladı

Vali Yiğitbaşı’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Bugün, 29 Ekim 1923 yılında, bundan tam bir asır önce düşman işgalinden külliyen ve ebeden arındırılmış vatan topraklarında hürriyet ve bağımsızlığımızın yeni yol haritası olarak ilan edilen Cumhuriyetimizin 100. yaşını aynı coşku ve heyecan içinde kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Bu onuru bizlere yaşatan, başta Cumhuriyetimizin bânisi, Kurtuluş Savaşımızın Komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Cumhuriyet, tarihi boyunca hürriyet ve istiklali için haklı mücadelelere girişmiş aziz milletimizin, 20. asırda varlığını sürdürme ve tarih kurucu konumunu muhafaza etme azminin sonucu olarak kurulmuştur. Bugün, iktisadi, siyasi ve kültürel anlamda büyük kazanımlarını yanına alarak 100. yaşına girmiş bir Cumhuriyet, bağımsızlığımızı tahkim etmek için attığımız adımların en önemlisidir.

Değerli Afyonkarahisarlı Hemşerilerim,

Afyonkarahisar, 26 Ağustos 1922’de Kocatepe’de başlayan, 30 Ağustos’ta zaferle ve 9 Eylül’de düşmanın denize dökülmesiyle sonuçlanan o büyük mücadelelerin doğduğu topraklardır. Bu zaferden bir yıl sonra ilan edilen Cumhuriyetimiz ise Afyonkarahisar’da başlayan Zafer Yolu’nun ulaştığı nihai noktadır. 1922’de zaferin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar’dan 29 Ekim 1923’te Ankara’ya ulaşan azim ve kararlılık, zaferi Cumhuriyet’e dönüştürmüştür.

Aziz milletimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki ortak milli duygu ve değerler etrafında kenetlenerek bugüne gelmiştir. Milletimiz yaşadığımız tüm badireleri birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başararak Cumhuriyet’i bu yaşına erdirmiştir. Bizler de aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin emaneti olan vatanımıza ve Cumhuriyetimize sonsuza kadar sahip çıkacak ve daha büyük zafer ve başarılarla yarınlara taşıyacağız.

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetimizin 100. yaşını ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.