Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar Afyonkarahisar, Cumhuriyetimizin 100. Yaşını dolu dolu etkinliklerle kutlayacak. İl genelinde çeşitli kurumlar ve STK’lar tarafından gerçekleştirilecek 100 farklı etkinlik ile kutlamalar yapılacak.

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar'a Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürü AtandıAfyonkarahisar'a Aile Ve Sosyal Hizmetler Müdürü Atandı

Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar Afyonkarahisar, Cumhuriyetimizin 100. Yaşını dolu dolu etkinliklerle kutlayacak. İl genelinde çeşitli kurumlar ve STK’lar tarafından gerçekleştirilecek 100 farklı etkinlik ile kutlamalar yapılacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Büyük Taarruz Zaferi ile Cumhuriyete giden yolda ilk adımın atıldığı şehir Afyonkarahisar, bu yıl 100. yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına hazır.

-Çelenkler Sunulacak

Kutlamalar 28 Ekim Cumartesi günü saat 13.00' de Kocatepe Parkı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayacak. Afyonkarahisar Valiliği, İkmal ve Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı adına çelenkler sunulacak. Saygı duruşu akabinde İstiklâl Marşı eşliğinde şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.

-Vali Yiğitbaşı Tebrikleri Kabul Edecek

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününde ise Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, protokol sırasına göre tüm kuruluşların ve Afyonkarahisarlıların tebriklerini makamında kabul edecek.

-Kutlamaların Adresi Cumhuriyet Meydanı

Kutlamalar Cumhuriyet Meydanında devam edecek. Burada öncelikle Vali Yiğitbaşı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı vatandaşları selamlayarak bayramını kutlayacak.

Vali Yiğitbaşı’nın günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını yapacağı kutlamalar, şiirler, jimnastik gösterileri, halk oyunları gösterileri ve kahramanlık türküleri dinletisi ile devam edecek. Mehter takımı gösterilerinin de yer alacağı kutlamalarda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Cumhuriyet'in 100.Yılı" konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek.

Bu yıl 100. yıl dolayısıyla tören geçişi de daha kapsamlı yapılacak. Bando eşliğinde yapılacak tören geçişinde bu yıl büyük bir coşku ve heyecan yaşanacak.

-AKÜ’de 100. Yıl Konseri

100. yıl kutlamaları kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Kongre Merkezinde Cumhuriyet'in 100. yılı Konseri gerçekleştirilecek. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından 27 Ekim Cuma günü saat 20.00’de icra edilecek konser öncesinde Ethem Tem Fotoğraf Sergisi fuaye alanında açılacak.

-100. Yıla Özel 100. Yıl Fener Alayı

28 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de kutlamalar Fener Alayı ile zirveye çıkacak. Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında bu yıl düzenlenecek  “100. Yıl Fener Alayı”nda 500 metre Türk Bayrağı eşliğinde Kurtuluş Caddesinden (Eski Arkeoloji Müzesi Önü) Anıtpark Önüne yürüyüş gerçekleştirilecek.

-Atatürk ile Fotoğraf

Milli Mücadele dönemi fotoğraflarının yer alacağı sergiler de 28 Ekim Cumartesi Günü Park Afyon AVM ile 29 Ekim Pazar Günü Afium AVM’de ziyaret edilebilecek Sergide Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile vatandaşlar Atatürk ile fotoğraf çektirebilecek.

100. yıl anısına oluşturulacak hatıra ormanı için fidan ikimi ise 11 Kasım tarihinde saat 11.11’de İnaz Deprem Konutları üstünde gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet İlkokul öğrencileri tarafından hazırlanan Park Afyon AVM zemin katta 500-1000 ve 2000 parçadan oluşan Atatürk görseli puzzle sergisi 27 Ekim’de açılacak.

http://www.afyonkarahisar.gov.tr/cumhuriyetimizin-kurulusunun-100-yil-donumu-kutlama-programi-2023