Otomotiv sektörü son yılların en ilginç dönemlerinden birini yaşıyor. Al-satçıların dönemi biterken, artık sadece ihtiyaç sahiplerine sıfır otomobil satılmaya başlandı. Fakat fiyatlar uçtu gitti.

Karar Gazetesinden Ali Yıldırım'ın haberi...

Artık fiyatlarda çok oynama olmayacağını söyleyen Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kılıçer “Döviz fiyatlarının stabil kalması önümüzü görmemize sebep oluyor. Evet fiyatlar çok arttı indirim yapmıyoruz ama ulaşılabilirlik için kampanyalara başladık” dedi.

Otomobil satışlarında yeni bir döneme geçildi. Yaşanan süreçte markaların artık yok satış dönemi sona ererken, eski sisteme geri dönüldü.

Pazardaki son durumu açıklayan Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, sıfır aracın artık bir yatırım aracı olmaktan çıktığını ve kampanyaların başladığını belirtti. Otomotiv pazarının bu yıl 1 milyon seviyelerini zorlayacağını belirten Kılıçer, yatırım amaçlı otomotiv alımlarının bittiğine dikkat çekti. Kılıçer “Otomotiv kesinlikle ve kesinlikle son iki üç aydan beri artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Tamamen ihtiyaca binaen satılıyor. Bununla beraber şunu da söylemek lazım. Önceki dönemde otomotiv değiştirme sıklığı ki bu Türkiye’de markadan markaya göre değişebilir, ortalama olarak üç buçuk, dört yıl arasındadır. Bu noktada artık yavaş yavaş süre uzamaya başladı. Yani beş yıla, beş buçuk yıla çıkmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Bülent Kılıçer, sıfır araçlardaki indirim ve kampanya döneminin ikinci el piyasasını da etkileyeceğine ve fiyatların düşmesine neden olacağına işaret etti. İkinci el araçların sıfır fiyatının üzerinde satılma döneminin de artık bittiğini kaydeden Kılıçer, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu anki kampanyalarla ve talebin biraz gerilemesiyle beraber ikinci el fiyatlarının da ciddi şekilde aşağı düştüğünü gördük. Bundan sonraki süreç içerisinde de bu anlamda ben bu durumun biraz daha devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle yıl sonuna doğru ve 2024’ün başı da dahil olmak üzere bu kampanyaların devam edeceğini, hatta derinleşeceğini bekliyorsak eğer buradaki gerilemenin de bundan sonraki süreçte olabileceğini düşünüyorum.”