2023 yılında tamamlanması hedeflenen Arızlı Göleti projesi için geri sayım başladı. 

Gözden kaçırmayın

ŞEHİT ŞÜKRÜ KARADİREK, DUALARLA ANILDIŞEHİT ŞÜKRÜ KARADİREK, DUALARLA ANILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için Arızlı Göleti projesiyle çalışmalarını sürdürüyor.

2023 yılında tamamlanması hedeflenen Arızlı Göleti projesi için geri sayım başladı. 

Şu anda gövde dolgusu, vana odası ve dolusavak inşaatlarının devam ettiği projede fiziki gerçekleşme oranı %92'ye ulaştı. 

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, projeyi tamamlamak için zamanla yarıştıklarını ifade ederken, gölette su tutmayı 2023'ün ikinci yarısında hedeflediklerini açıkladı.

Arızlı Göleti'nde gövde dolgusu, vana odası ve dolusavak inşaatlarının devam ettiğine dikkat çeken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi: "Cut-off kazılarını, gövde ve rezervuar kazılarını, kil blanket imalatlarını, dolusavak kazılarını tamamladık. Ayrıca kondivi imalatlarını da bitirdik. 

Dolusavak imalatlarının %60'ı tamamlanmış olup, 109 bin m3'lük gövde dolgusunun ise %97'sini tamamladık."

Afyonkarahisarlı üreticilere yılda 2 milyon lira ek gelir sağlayacak olan Arızlı Göleti'nin, bölge tarımı için büyük önem taşıdığı vurgulandı. 

Gölet sayesinde modern sulamayla tanışacak 750 dekar arazide sulama maliyetlerinin düşeceği, verimin artacağı ve çiftçilerin farklı ürünler ekip kazançlarını artırabileceği belirtildi.

Şuhut Arızlı Göleti'nin temelden yüksekliği 25 metre olarak planlandı ve gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 

775 bin m3 depolama hacmine sahip olacak gölet, 750 dekar araziye can suyu sağlayacak.

Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte Afyonkarahisarlı üreticilerin yılda yaklaşık 2 milyon lira daha fazla kazanması hedefleniyor. 

Arızlı Göleti'nin sulu tarımın yaygınlaştırılması ve tarımsal verimliliğin artırılmasında önemli bir rol üstleneceği düşünülüyor.