Ali Çetinkaya istasyonundan başlayarak Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ahmet Necdet Sezer kampüsü Erenler, Karşıyaka Mahalleleri ve Zafer Meydanını kapsayan şehir içi raylı ulaşım sistemi AFRAY’ın temeli atıldı.

Gözden kaçırmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar Valiliğini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar Valiliğini ziyaret etti.

Ali Çetinkaya istasyonundan başlayarak Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ahmet Necdet Sezer kampüsü Erenler, Karşıyaka Mahalleleri ve Zafer Meydanını kapsayan şehir içi raylı ulaşım sistemi AFRAY’ın temeli atıldı.

 

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE AFRAY ÜCRETSİZ OLACAK”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’te projenin nasıl bu aşamaya geldiğini anlatarak, ücretsiz ulaşım müjdesi paylaştığı konuşmasında; “Üniversite bölgesinde öğrencilerimizi şehir merkezine ulaşımını nasıl daha kolay sağlayabiliriz diye bir çalışma yapmıştık. AFRAY projesi ile bunu taçlandırabileceğimizi anladık ve değerli milletvekillerimizin desteği ile Devlet Demir Yolları Genel Müdürümüz ile yapmış olduğumuz istişareler neticesi bir anlaşmaya vardık. Proje ihalesi yapıldı. Bizim ilk etabımız Erenler ile Ali Çetinkaya garı arasındaydı. İkinci etap Ali Çetinkaya ile İscehisar arasında devam edecekti. Yeni ihale yapıldıktan sonra Sayın Ulaştırma Bakanımızın Afyon ziyaretinde hızlı tren istasyonu Sadıkbey Mahallemizin arazileri içinde istimlakı yapılmış büyük bir alan vardı. Hızlı tren ile birlikte Afyon’a gelen ziyaretçilerin şehre ulaşımını daha rahat nasıl yapabiliriz diye AFRAY projemizi hızlı tren istasyonuna kadar uzattık. Böyle bir çalışma gerçekleştirdi. Ulaştırma Bakanımıza buna izah ettiğimizde Bakanımız ifadesinde, “Bu proje bizim projemiz, hızlı tren içerisine dâhil ediyoruz.” diye söyledi. Hızlı tren ihalesini alan firmamız da, projemizi yüksek hızlı tren yatırımı içerisinde yapacağını ifade ettiler. Projede değişiklikler yapıldı. Son yapılan düzenleme ile birlikte bugün temelini atacağız. Afyon’un gelişmesi için büyük önem arz ediyordu. Bizde Ali Çetinkaya garına gelen hemşehrilerimizi, öğrencilerimizi şehir merkezine nostaljik bir sistemle ile taşıyacağız. Ayrıca öğrencilerimizi şehir merkezine ücretsiz taşımayı hedefliyoruz. Öğrencilerimize, kardeşlerimize Erenler ve Karşıyaka Mahallemize, tüm Afyon’a hayırlı uğurlu olsun” dedi.  

PROJE HAKKINDA

AFRAY Hattı Ali Çetinkaya istasyonundan başlayarak Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Ahmet Necdet Sezer kampüsü içerisinde sonlanacak yaklaşık 7,5 km uzunluğunda şehir içi raylı ulaşım sistemidir. Proje tamamlandığında 6 adet yolcu istasyonu, 6 adet yaya üst geçiti ve 4 adet karayolu geçişi hizmete alınacaktır. Tamamlandığında yaklaşık 50 bin öğrencisi olan üniversite ile şehir merkezi arasında kolay ve etkili ulaşım hattı sağlanacaktır. Hattın üzerinde bulunan Karşıyaka Mahallesi ve Erenler mahallerinde ikamet eden yaklaşık 15 bin vatandaşın şehir merkezi ile ulaşımı sağlanacaktır. Üniversitenin kuzeyinde bulunan ve şehir turizmi açısından büyük öneme sahip Gazlıgöl Termal Bölgesi ve Frig Vadilerine ulaşım kolaylaşacaktır. Şehrin organize sanayilerine daha yakın noktada toplu ulaşım kapasitesi arttırılmış olacaktır.

Güzergâh boyunca hizmete açılacak istasyonlar;

Karşıyaka-1 İstasyonu

Battalgazi İstasyonu

Üniyurt İstasyonu

Üniversite-1 İstasyonu

Üniversite-2 İstasyonu

Karşıyaka-2 İstasyonu