Afyonkarahisar Belediyesinin ve Başkan Zeybek'in vizyon projesi olan AFRAY'ın temeli, Afyon Kocatepe Üniversitesi kampusü önünde atıldı

Gözden kaçırmayın

ŞEHİT ŞÜKRÜ KARADİREK, DUALARLA ANILDIŞEHİT ŞÜKRÜ KARADİREK, DUALARLA ANILDI

Yüksek Hızlı Tren projesiyle entegre edilen dev yatırım AFRAY’da tarihi gün.

Afyonkarahisar'ın en büyük ulaşım projesi AFRAY'ın temeli atıldı. Şehir trafiğini rahatlatacak, merkeze konforlu ve hzılı seyahat sağlayacak proje 7,5 km uzunluğunda.

6 yolcu istasyonundan oluşan projenin temel atma töreni Afyon Kocatepe Üniversitesi kampüs alanına giden güzergâhta gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’mızın Yüksek Hızlı Tren projesi ile entegre edilen yatırımın 2024 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Ali Çetinkaya istasyonundan başlayarak Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ahmet Necdet Sezer kampüsü Erenler, Karşıyaka Mahalleleri ve Zafer Meydanını kapsayan şehir içi raylı ulaşım sistemi AFRAY’ın temeli; Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekillerimiz İbrahim Yurdunuseven, Ali Özkaya, Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Enver Mamur, milletvekili adayları, öğrenciler, basın mensupları ve vatandaşlarımızın katılımı ile atıldı.

“ÖĞRENCİLER VE VATANDAŞLARIN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIMI KOLAYLAŞACAK”

Törende Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Enver Mamur yatırım ile ilgili bilgiler paylaşarak şehir açısından önemine dikkat çekti. Mamur konuşmasında; “Daha önce Ulaştırma Bakanımızın da teşrifleri ile yerinde yapılan inceleme neticesinde Bakanımızın talimatı ile yapımına karar vermiş olduğumuz AFRAY projesinin kazma vurma aşamasına gelmiş bulunmaktayız. 500 km mesafeyi kapsayan Ankara-İzmir hızlı demir yolu projemiz, Afyon ilimizde yer alan konvansiyonel demir yolu hattı garından 10 km mesafede geçen bir güzergâhtaydı. Belediye Başkanımızın ve Afyon ili yöneticilerinin talebi üzerine yaptığımız incelemede böyle bir projenin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Bu proje Ankara-İzmir hızlı demir yolu projesini Afyon’un içine girmesini sağlayacak. Burada yer alan demir yolu garına da direk bağlantı sağlamış olacak. AFRAY, üniversite ve önemli yerleşim birimlerinin merkeze bağlantısını sağlayacak. 7 buçuk km demir yolu hattı, 6 adet istasyon, 6 adet yaya üst geçidi ve 4 adet kara yolu geçişi hizmete alınmış olacak. Bu sayede yaklaşık 50 bin öğrencisi olan üniversite ile şehir merkezi birbirine bağlanmış olacaktır. Hattın üzerinde bulunan Karşıyaka ve Erenler Mahallelerinde ikamet eden 15 bin vatandaşın şehir merkezine ulaşımı sağlanacaktır. AFRAY projemizin Afyon’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE AFRAY ÜCRETSİZ OLACAK”

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’te projenin nasıl bu aşamaya geldiğini anlatarak, ücretsiz ulaşım müjdesi paylaştığı konuşmasında; “Üniversite bölgesinde öğrencilerimizi şehir merkezine ulaşımını nasıl daha kolay sağlayabiliriz diye bir çalışma yapmıştık. AFRAY projesi ile bunu taçlandırabileceğimizi anladık ve değerli milletvekillerimizin desteği ile Devlet Demir Yolları Genel Müdürümüz ile yapmış olduğumuz istişareler neticesi bir anlaşmaya vardık. Proje ihalesi yapıldı. Bizim ilk etabımız Erenler ile Ali Çetinkaya garı arasındaydı. İkinci etap Ali Çetinkaya ile İscehisar arasında devam edecekti. Yeni ihale yapıldıktan sonra Sayın Ulaştırma Bakanımızın Afyon ziyaretinde hızlı tren istasyonu Sadıkbey Mahallemizin arazileri içinde istimlakı yapılmış büyük bir alan vardı. Hızlı tren ile birlikte Afyon’a gelen ziyaretçilerin şehre ulaşımını daha rahat nasıl yapabiliriz diye AFRAY projemizi hızlı tren istasyonuna kadar uzattık. Böyle bir çalışma gerçekleştirdi. Ulaştırma Bakanımıza buna izah ettiğimizde Bakanımız ifadesinde, “Bu proje bizim projemiz, hızlı tren içerisine dâhil ediyoruz.” diye söyledi. Hızlı tren ihalesini alan firmamız da, projemizi yüksek hızlı tren yatırımı içerisinde yapacağını ifade ettiler. Projede değişiklikler yapıldı. Son yapılan düzenleme ile birlikte bugün temelini atacağız. Afyon’un gelişmesi için büyük önem arz ediyordu. Bizde Ali Çetinkaya garına gelen hemşehrilerimizi, öğrencilerimizi şehir merkezine nostaljik bir sistemle ile taşıyacağız. Ayrıca öğrencilerimizi şehir merkezine ücretsiz taşımayı hedefliyoruz. Öğrencilerimize, kardeşlerimize Erenler ve Karşıyaka Mahallemize, tüm Afyon’a hayırlı uğurlu olsun” dedi.  

“SÖZ UÇAR ESER KALIR”

Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven’de yapılan hizmetlere dikkat çekerek, “Belediye Başkanımızın sözlerinden biri olan, hepimizin de arkasında kale gibi dimdik durduğu AFRAY projesinin temel atma törenindeyiz. AFRAY ile birlikte birkaç şeyi bir arada gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimizi buradan çarşıya çarşıdan okullarına taşıyacağız. Başkanımız Zafer Meydanına ücretsiz taşıma sözü de verdi. Buradan çarşıya gitmek istemiyoruz, çarşıya öğrenci gelmiyor şeklinde sitemler oluyordu. Bunu çözmüş olacağız. Hemşehrilerimizi de çarşı ile buluşturmuş olacağız. Söz uçar eser kalır. İnsanlar yaptıkları eserleri ile anılırlar. Mehmet Başkanımız, bu yaptığı ve söz vermeyip de fazlası ile yaptığı eserler ile anılacak. Bundan dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz. Hem hizmetimizi yapıyoruz hem açılışlar ile sizlerle buluşuyoruz. Biz eser yapma, hizmet yapma, çalışma derdindeyiz. 15 Mayıs sabahında yeni Türkiye Yüzyılında hizmet etmeye devam edeceğiz. Afyon’umuza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM ÇOK DAHA RAHAT OLACAK”

Projenin turizme sağlayacağı katkılara ve ulaşımı rahatlatacağına vurgu yapan Milletvekilimiz Ali Özkaya ise; 2019 Belediye Başkanlığı seçimi sırasında Afyonkarahisar’a yapacağımız hizmetleri konuştuğumuz dönemde, en büyük sorunun trafik sorunu olduğunu, bu sorunun bir parçasının da üniversite şehir arasındaki sorun olduğunu gördük. Kendi geliştirdiğimiz projeyi DDY ile müzakere etmiştik. Daha sonra Bakanlığımız tarafından proje Alt Yapı Genel Müdürlüğüne aktarıldı.  Ankara-İzmir hızlı tren projesine dâhil edildi. Çok önemli bir desteği Bakanlığımız üstlenmiş oldu. Bu açıdan Ulaştırma Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. 6 Şubat depremi nedeni ile Bakanımız deprem bölgesine görevlendirildi. Bu yüzden 2 ay gecikmeli şekilde bu töreni yapmış bulunuyoruz. Gelecek yıllarda gençlerimizin şehir merkezine çok daha rahat ulaşıma kavuşmasını, bir adım sonraki süreçte de inşallah Gazlıgöl havzasındaki turizm ve termal merkezleri ile bu hattın tamamlanarak şehir merkezinden turizm merkezine yolculuğun devam etmesini arzu ediyoruz. Allah bize o günleri de görmeyi göstersin diyorum. AFRAY’ın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

"AFYON İÇİN MUHTEŞEM VE BEKLENEN BİR YATIRIM"

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e teşekkür eden Milletvekilimiz Prof. Dr. Veysel Eroğlu da  “Şehirlerin en büyük meselesi ulaşım meselesidir. Sayın Başkanımız da bu meseleye el attı. Ulaştırma Bakanlığımız ile gurur duyuyoruz, Türkiye’de muhteşem yatırımlar yapılıyor. Karayollarına baktığımız zaman eskiden buradan İstanbul’a gitmek 10-12 saat alıyordu. Afyonkarahisar’da 600 km bölünmüş yol yapıldı. Afyon karayolların kavşak noktası, inşallah hızlı trenlerinde kavşak noktası olacak. Bütün yollar Afyonkarahisar’a çıkar, bütün raylar Afyonkarahisar’a çıkar. Gençlerimizin, Erenler ve Karşıyaka Mahallesinde vatandaşlarımızın şehrin merkezine gelişi sıkıntı oluyordu.  Bu meselenin çözümü için gayret ediyorduk. Belediye Başkanımız ve Ulaştırma bakanımız birlikte Afyonkarahisar Raylı Ulaşım Sistemini ortaya koydular. Bu raylı ulaşımının çok faydası olacağına gönülden inanıyorum. Bu proje 500 km’lik mesafeyi kapsıyor. Hızlı tren kapsamında süratli şekilde yapılacağına inanıyorum.  Afyon için muhteşem ve beklenen bir yatırım. Milletvekilleri olarak çok sıkı şekilde takip ettik, etmeye de devam edeceğiz. Afyonkarahisar’ımız için hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Konuşmalar ardından temel atma programına geçildi. Burada kısa bir konuşma yapan Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise “40 binden fazla üniversite öğrencimizin merkez ile kültürel doku ve esnaflarımızla çok daha rahat irtibat kurabilmesi için proje çok önemli. Raylı sistemler, şehrin konforunu çok artıracak projeler. Hem yerli hem yabancı turistlerin bir yerden bir yere gidişini konforlu, zaman tasarrufu açısından da hızlandırmış olacak. Şehrimizin için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ulaştırma Bakanımıza ve kıymetli Belediye Başkanımıza emekleri için çok teşekkür ediyorum. Hayırla tamamlanmasını nasip etsin.” diyerek temelin atılması için start verdi.

PROJE HAKKINDA

AFRAY Hattı Ali Çetinkaya istasyonundan başlayarak Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Ahmet Necdet Sezer kampüsü içerisinde sonlanacak yaklaşık 7,5 km uzunluğunda şehir içi raylı ulaşım sistemidir. Proje tamamlandığında 6 adet yolcu istasyonu, 6 adet yaya üst geçiti ve 4 adet karayolu geçişi hizmete alınacaktır. Tamamlandığında yaklaşık 50 bin öğrencisi olan üniversite ile şehir merkezi arasında kolay ve etkili ulaşım hattı sağlanacaktır. Hattın üzerinde bulunan Karşıyaka Mahallesi ve Erenler mahallerinde ikamet eden yaklaşık 15 bin vatandaşın şehir merkezi ile ulaşımı sağlanacaktır. Üniversitenin kuzeyinde bulunan ve şehir turizmi açısından büyük öneme sahip Gazlıgöl Termal Bölgesi ve Frig Vadilerine ulaşım kolaylaşacaktır. Şehrin organize sanayilerine daha yakın noktada toplu ulaşım kapasitesi arttırılmış olacaktır.

Güzergâh boyunca hizmete açılacak istasyonlar;

Karşıyaka-1 İstasyonu

Battalgazi İstasyonu

Üniyurt İstasyonu

Üniversite-1 İstasyonu

Üniversite-2 İstasyonu

Karşıyaka-2 İstasyonu