​​​​​​​Üniversitemiz akademisyenlerinden oluşan MedAR (Medical Augmented Reality – Tıbbi Artırılmış Gerçeklik) takımının “Artırılmış Gerçeklik ile Anatomi Eğitimi” projesi, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2023’te “TÜRKİYE İKİNCİSİ” oldu.

Gözden kaçırmayın

İl Müftüsü İmamoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ile İş Birliği Geliştiriyor.İl Müftüsü İmamoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ile İş Birliği Geliştiriyor.

Üniversitemiz akademisyenlerinden oluşan MedAR (Medical Augmented Reality – Tıbbi Artırılmış Gerçeklik) takımının “Artırılmış Gerçeklik ile Anatomi Eğitimi” projesi, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2023’te “TÜRKİYE İKİNCİSİ” oldu.

Akademisyenlerimizin hazırladığı iki proje TEKNOFEST 2023’te finale katılmaya hak kazanmıştı.  TEKNOFEST 2023’ün “İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması/Sağlık ve İlk Yardım” kategorisinde detaylı değerlendirme aşamasını 85.75 puan ile geçen Realistik ekibinin “Enjeksiyon, Kan Alma ve Kateterizasyon Amaçlı Kol Modeli” projesi, toplam 151 takımın ter döktüğü yarışmada 11. sıradan; MedAR takımının “Eğitim Teknolojileri” kategorisinde detaylı değerlendirme aşamasını 86 puan ile geçen “Artırılmış Gerçeklik ile Anatomi Eğitimi” projesi ise 186 takım arasından 33. sıradan finalist olmaya hak kazanmıştı.

MedAR takımının geliştirdiği “Artırılmış Gerçeklik ile Anatomi Eğitimi” projesi İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenen TEKNOFEST 2023 büyük finalinde “Eğitim Teknolojileri” kategorisinde 123.000 proje arasından seçilerek “Türkiye İkincisi” oldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, TEKNOFEST’in ülkemizin teknoloji alanında atılım gerçekleştirmesi için son derece kıymetli ve ilham verici bir etkinlik olduğunu söyledi. AFSÜ’nün gelişim stratejisi ve uzun vadeli hedefleri bakımından üniversitenin akademik kadrosunun bu tür yarışmalarda podyuma çıkmasının anlamına dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, “Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festivali TEKNOFEST artık uluslararası bir marka haline gelmiştir. Üniversitemiz için belirlediğimiz hedeflerin gerçek hayattaki karşılığını farklı bilimsel platformlarda elde ettiğimiz başarılarla sınamış oluyoruz. Geçen Sene TEKNOFEST Karadeniz’deki büyük finalde üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Taha Erdoğan’ın üyesi olduğu “TSİF: Tümör ve Solunum İzlemi Fantomu Takımı”,  “Türkiye Birincisi” olmuştu. Bu yıl ise üniversitemiz akademisyenlerinden oluşan Dr. Öğr. Üyesi Sadık Kağa ve Dr. Öğr. Üyesi Elif Kağa’nın yer aldığı “Realistik Ekibi” ile Prof. Dr. Tolga Ertekin, Doç. Dr. Emin İbili, Dr. Öğr. Üyesi Duriye Öztürk, Dr. Öğr. Üyesi Taha Erdoğan, Öğr. Gör. Fırat Bilal ve Arş. Gör. Gülan Albaş Kurt'un yer aldığı "MedAR Takımı"nın hazırladığı projeler finale katılmaya hak kazandı. MedAR takımının geliştirdiği proje ise 123. 000 proje arasından seçilerek “Türkiye İkincisi” oldu. Şüphesiz ki iki yıl üst üste TEKNOFEST’te dereceye girme başarısı göstermemiz tesadüf değil, gayretli, özverili ve istikrarlı bir çalışmanın ürünüdür.  Akademisyenlerimiz elde ettiği başarılarla AFSÜ’nün adını pek çok köklü üniversitenin önüne geçirerek bizleri gururlandırdı. Kendilerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Akademisyenlerimiz “Artırılmış Gerçeklik ile Anatomi Eğitimi” projesinde bilgisayarlı tomografi ile elde edilen gerçek hastaya ait kalp görüntülerini kullanarak kalbin anatomisine yönelik artırılmış gerçeklik teknolojisi ile desteklenen bir öğretim yöntemi geliştirdiler. Çalışma kapsamında, insan kalbine ait doku, kas ve damar yapıları üç boyutlu tasarlanarak 3DHeartAR ismi verilen modüler yapıda bir artırılmış gerçeklik ile anatomi öğretim yazılımı üretildi.

AFSÜ olarak TEKNOFEST 2023’te finale kalan ve ödül alan, büyük bir motivasyonla öğrencilerimize emsal olarak, vizyon katan değerli akademisyenlerimize, kıymetli ve kısıtlı zamanlarını ayırıp projeleri büyük titizlikle değerlendiren TEKNOFEST Değerlendirme Kurulu ve jüri üyesi öğretim üyelerine, yarışma sürecinde başta hava muhalefeti olmak üzere tüm sorunlara rağmen mükemmel organizasyonları için AFSÜ Genel Sekreter Yardımcısı Yakup Saban’a AFSÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Filiz Özden Yılmaz ile  Öğr. Gör. Dr. Şamil Köroğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Taha Erdoğan’a  teşekkür ederiz.