Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Mart ayı meclis toplantısında deprem konusunda yaptıkları çalışmalar ve önümüzdeki süreçte uygulanacak olan programlar konusunda kamuoyunu ve meclis üyelerini bilgilendirdi.

Gözden kaçırmayın

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı, Kırsal Kalkınma ve Doğal Kaynakların Yönetimi Konusunda Toplantı DüzenlediTarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı, Kırsal Kalkınma ve Doğal Kaynakların Yönetimi Konusunda Toplantı Düzenledi

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Mart ayı meclis toplantısında deprem konusunda yaptıkları çalışmalar ve önümüzdeki süreçte uygulanacak olan programlar konusunda kamuoyunu ve meclis üyelerini bilgilendirdi.

Çok katlı yapılara izin vermedim diyen Zeybek Başkan oldukça net konuştu. "Bedeli ne olursa olsun 5 kata izin vermeyeceğim" diyerek uyarı yaptı.

Mecliste Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan depremlerin etkisinin ağırlıklı olarak konuşulduğu toplantıda Başkan Mehmet Zeybek’te deprem ile ilgili alınacak tedbirleri ve yol haritasını paylaştı. Deprem ülkesiyiz ve bu gerçeği anlamamız, kavramamız lazım diyerek konuya ilişkin kararlılığını ortaya koyan Başkanımız Mehmet Zeybek dikey mimariye karşı olduklarını, diri fay hatlarının bulunduğunu ve bu nedenle uygun olmayan zeminlerde daha önce olduğu gibi bundan sonra da Afyonkarahisar’da asla 5 katlı bir bina yapılmasına izin vermeyeceğini duyurdu.

ZEYBEK BAŞKAN'DAN  'DEPREM KONDU'LARA İZİN YOK

Afetlere karşı uygulanacak yol haritası oluşturulduğunu ve Belediyenin bu konuda çalışmalar yaptığını aktaran Başkanımız 2 yıl önce dikey mimariye izin verilmeyeceği kararını aldıklarını hatırlatarak; “ İyi ki yapmışız o kararı almışız. Yapı izanını bozmayacağım dedim. 4 kat ise 4 kat. 4 katın olduğu caddede kesinlikle 5. kata izin vermeyeceğim. Allah akıl vermiş. Kur’an Kerim’de onlar akıl etmez mi diyor. Biz akıl edeceğiz. Tedbirimizi alacağız. Takdirin önüne geçmemiz zaten mümkün değil. Dikey mimarilerde bizim suçumuz yok. Hiç izin vermedik. İmar komisyonundaki arkadaşlarımız güzel bir çalışma yapıyor. Sizleri de bilgilendireceğiz. Afyonkarahisarlıların yaşam şartlarını daha güzel hale nasıl getiririz diye çalışmalar var. İlerleyen günlerde deprem gündemi ile olağanüstü meclis toplantısı gerçekleştirebilir, kararlar alabiliriz. Arkadaşlarımız özveri ile çalışıyorlar. Hepsinden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

"BEDELİ NE OLURSA OLSUN BUNUN KARŞISINDA DURACAĞIM"

Bu deprem hepimize çok şey öğretti. Öğrenmeyenler de öğrenmek zorunda. Afyon’da diri fay hatları var. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden (MTA) istedik bu fay hatlarının yer aldığı haritayı. Fen İşleri ve İmar Müdürlüğümüze asacağım. Çok katlı bina isteyenlere o fay hatlarını göstereceğim. Git oraya bak ondan sonra iste diyeceğim.  Bedeli ne olursa olsun bunun karşısında duracağım. Göz göre göre insanımızı tehlikeye atmanın anlamı yok” dedi.

YENİ YAPILACAK YÜKSEK BİNALARDA İZOLATÖR ZORUNLU OLACAK

Başkanımız Mehmet Zeybek, şehirde yapılacak yüksek binalarda deprem güvenliği açısından izolatör sisteminin zorunlu hale getirilmesi için çalışma başlatacaklarını açıkladı. Binaların yükseklik sınırı ile ilgili de görüşlerini aktaran Zeybek kesinlikle deprem izolatörü şartı getirilecek diyerek; “Birinci Organize sanayi bölgesinde çok katlı yapıların olduğunu bundan sonraki süreçte de o bölgede asla Deprem izolatörü olmayan bina yaptırılmayacağını vurguladı. Zeybek Başkan Deprem izolatör şartını da hayata geçireceklerinin altını çizerek; “ Kesinlikle deprem izolatörü konmadan o bölgeye ruhsat vermeyeceğim. Bunu da böyle bilsinler. Şart olarak getireceğiz. Mutlaka deprem izolatörü koyacaklar” ifadelerini kullandı.