Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını açıkladı. TÜİK’in verilerine göre; Emirdağ'da ikamet eden nüfus, 2022 yıl sonu itibarıyla bir önceki yıla göre 978 kişi artarak  42.327 kişiden 43 bin 305 kişiye ulaştı.

Emirdağ ilçe merkezi baz alındığında ise bir önceki yıla göre nüfusu 1008 kişi artarak 21 bin 970 olan nüfusu 22 bin 348 oldu. Bu rakamla Emirdağ ilçe merkezi Afyonkarahisar’ın en fazla nüfusu artan ilçesi olurken; 1940 yılından bu yana yapılan nüfus sayımları dikkate alındığında Emirdağ şehir merkezi tarihinin en kalabalık nüfusuna sahip oldu.

Emirdağ'ın nüfusunun her yıl giderek arttığını ve görev yaptığı süre içerisinde de bunu gördüklerini ifade eden Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, hızla gelişen ve değişen Emirdağ'ın dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

İlçedeki nüfus artış hızının ürettikleri projeler ve oluşturdukları yatırımlarla doğru orantıda olduğunu söyleyen Başkan Serkan Koyuncu, geride bıraktıkları 4 yıla yakın dönemde vatandaşlarla birlikte hareket ederek önemli işler başardıklarını kaydetti. 1940 yılından bu yana yapılan sayımlar baz alındığında Emirdağ tarihinin en kalabalık nüfusuna ulaştığını söyleyen Başkan Koyuncu,” Göreve geldiğimiz günden bu yana vatandaşlarımızla istişareler neticesinde belirlediğimiz projeleri hayata geçirdik. Bunun yanı sıra nüfus artışındaki en büyük etken ilçemizin her köşesine ulaştırmaya gayret gösterdiğimiz doğalgaz ve Organize Sanayi Bölgesine yapılan yatırımlardır. Emirdağımıza hizmet için gece gündüz demeden çalışmaya devam edecek, tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik ve sportif alanlarda adından söz ettiren hizmetleri yürütmeye gayret edeceğiz. İlçemizi tercih eden hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Bölgemizin cazibe merkezi olmaya devam edeceğiz." diyerek gönül belediyeciliğiyle marka ilçe Emirdağ'ın yükselişini devam ettirmeyi hedeflediklerini belirtti.