Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, toplumun tüm kesimlerinin neredeyse günlük gelen zamlarla borç ve kredi yükü altında ezilerek evine ekmek götüremez hale geldiğini söyleyen Köksal, “Seçmen AKP’ye 2019 yerel seçimlerinde sarı kart gösterdi. Şimdi önümüzde bir genel seçim var, o sandık geldiği zaman seçmen bu sefer kırmızı kartı gösterecek” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına konuştu.

AKP SPOR KLÜPLERİNİ DERNEK STATÜSÜNDEN ÇIKARIP ŞİRKET STATÜSÜNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR
Milletvekili Köksal, ülke gündeminde büyük ses getiren konuşmasında, “AKP’nin spor kulüplerini dernek statüsünden çıkarıp şirket statüsüne getirmeye çalıştığı ama her sıkıştığında da Dernekler Kanunu’na atıf yaptığı bir yasa teklifini burada konuşuyoruz. Gerçi Komisyonda önerilerimizin bazılarını dikkate alıp Genel Kurula gelirken düzeltmeler yaptınız ama hâlâ  eksiklikler ve yanlışlıklar da yok değil. Mesela 10’uncu maddede spor tesislerinin kira ve irtifak hakkı düzenlenmiş, irtifak hakkı kırk dokuz yıl için tanınıyor. Şimdi, Komisyonda da sordum cevap alamadım, niçin kırk dokuz yıl? Kırk dokuz yıl çok uzun bir süre, bazen insan ömrü bile yetmeyebilir. 24’üncü maddede Bakanlığın alacaklarına öncelik tanınmış. İcra İflas Kanunu'nda bile işçi alacakları öncelikliyken burada niye Bakanlık alacakları öncelenmiş? İşçinin ya da sporcunun alacağı, emeği daha mı geride kalmalı, bunun da bir cevabını alamadık.” dedi.

SPOR TOTO TEŞKİLAT BAŞKANLIĞINA ÂDETA SEÇİMLİK BİR YETKİ TANINMIŞ, SPORCULAR SİCİL AFFI BEKLİYOR..!
Köksal konuşmasının devamında şunları söyledi: “48’inci maddede “Bu Kanunda tanımlanan suçlara ilişkin delil veya emarelerin tespiti hâlinde Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, doğrudan Cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunabilir.” diyor. Yani Spor Toto Teşkilat Başkanlığına âdeta seçimlik bir yetki tanınmış “İster suç duyurusunda bulun ister suç duyurusunda bulunma.” diye. Ya, böyle şey olur mu? Bir kere, bir suçun tespiti hâlinde her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının görevi, bu suçu cumhuriyet savcılığına bildirmektir. Şimdi, siz suçu tespit edip bunu bildirmezseniz, gizlerseniz bu da bir suçtur. Bir de şu anda, sporcularımızın beklediği bir spor sicil affı var. Komisyonda da biz bu talebimizi söyledik ama dikkate alınmadı, ben buradan çağrımızı yineliyorum: Lütfen gelin, bu spor sicil affını çıkaralım. Şike ve cinsel suçlar nedeniyle verilen disiplin cezaları ile ödüllerin iadesi, ihraç, tescilin iptali, hükmen mağlubiyet, puan indirme, ligden düşürme, seyircisiz oynama, saha kapatma ve para cezaları hariç çeşitli disiplin suçlarının sicilden terkinini talep ediyorlar. Bu şekildeki bir spor sicil affını niçin istemiyorsunuz? Cezalar ve sicil affı demişken, disiplin kurullarının oluşumu da sıkıntılı. Bir disiplin kurulu oluşturuyorsunuz, yargılama yapıyor, ceza veriyor ama hukukçu üye zorunluluğu yok. Ayrıca, kadın üye zorunluluğu da yok. Düşünün bir kere, kadın sporculardan birisi disiplin kurulunun önüne geliyor, bütün kurul erkek. Benim anladığım kadarıyla sanırım bu yasa teklifinde kadın sporcuları da yok saymışsınız ama o yok saydığınız kadınlar bugün her alanda varlar. Sporda, siyasette, iş dünyasında, fabrikada, iş yerlerinde, evde, tarlada, bağda, bahçede, hayatın her alanında kadınlar var ve size rağmen var olmaya devam edecekler. Sizin iktidarınızda da maddi zorluklara en çok katlanan, geçim sıkıntısını en acı şekilde hisseden kadınlar.”

SEÇMEN 2019 YEREL SEÇİMİNDE AKP’YE SARI KART GÖSTERDİ, ŞİMDİ SANDIKTA KIRMIZI KART GÖSTERECEK
Vatandaşın AKP’ye 2019 yerel seçimlerinde sarı kart gösterdiğini kaydeden Milletvekili Burcu Köksal, “Seçmen AKP’ye 2019 yerel seçimlerinde sarı kart gösterdi, belediyeleri kaybettiniz. Şimdi önümüzde bir genel seçim var, biz istiyoruz ki erken olsun, bir an önce sandık gelsin ama ister zamanında yapın, ister erken yapın, o sandık geldiği zaman seçmen bu sefer size bu kırmızı kartı gösterecek. Kimler gösterecek bu kırmızı kartı? Her şeye zam gelen ülkemde bir gecede şekere gelen yüzde 80 zam yüzünden bayramda çocuklarına baklava ve tatlı dahi yediremeyecek hâle gelen anneler; kendisi 46 yaşında emekli olup yirmi yıldır emekli maaşı aldığı ve üstüne, bütün masraflarını devlete karşılattığı hâlde, emeklilikte yaşa takılanlara “çift dikiş” “türemiş” diye hitap eden AKP Genel Başkanı Erdoğan’a karşı emeklilikte yaşa takılanlar bu kırmızı kartı gösterecek. Başka kimler gösterecek? 2018 seçimleri öncesi söz verdiğiniz hâlde hâlâ kadroya geçirmediğiniz kamudaki tüm taşeron işçiler, umutlarını çaldığınız işçiler; pandemi dönemi kapalı kalan, siftah yapamayan, doğru dürüst destek alamayan, aylarca neredeyse bir dilim ekmeğe muhtaç hâle gelen, üstüne borçlanan, kredi borçlarını Bağ-Kur primlerini ödeyemeyen ve bugün borçlarıyla cebelleşen esnaflar, nakliyeciler, pazarcılar bu kırmızı kartı gösterecek.” şeklinde konuştu.

AKP’YE KIRMIZI KART GÖSTERMEYECEK KESİM YOK
Vatandaşın artık neredeyse evine ekmek götüremez hale geldiğini söyleyen Köksal, “AKP’ye kırmızı kart gösteremeyecek kesim yok. Yeme yaptığınız zamlar yüzünden hayvanlarını kesime gönderen, süt ineklerini dahi kestiren üreticiler, gübreye yaptığınız zamlar yüzünden gübrenin yanına dahi yaklaşamayan, hemen her gün gelen mazot zamları yüzünden traktörünü çalıştıramaz hâle gelen çiftçiler gösterecek. Başka kimler gösterecek? Bayram ikramiyesini, zammı çok gördüğünüz, 2 bin 500 liralık emekli maaşıyla geçim sıkıntısını iliklerine kadar hisseden emekliler gösterecek. Başka kimler gösterecek? Parasızlık yüzünden tedavilerini yaptırmakta zorlanan, çoğu kez iş bulamayan, asgari ücretin altında almış oldukları maaşla maddi, manevi engelleri aşmaya çalışan engelliler gösterecek.” ifadelerini kullandı.
 
BİTİŞ DÜDÜĞÜNÜ VATANDAŞ ÇALACAK…
Milletvekili Köksal, toplumun tüm kesimlerinin adeta sesi olduğu, ulusal basında ve sosyal medya da geniş yankı bulan Meclis konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “AKP’ye kırmızı kartı üniversiteyi bitirip de bir türlü iş bulamayan, hayallerini gerçekleştiremeyen gençlerimiz gösterecek. Başka kimler gösterecek? Batırdığınız ekonomi yüzünden yurt dışında yaşama hayalleri kuranlar gösterecek. Başka kimler bu kırmızı kartı gösterecek? Ülkeden kovmaya kalktığınız doktorlar, söz verip de hâlâ 3600 ek göstergeyi, fazla mesaiyi vermediğiniz, âdeta evlerini sırtında taşımaya zorladığınız o tayin yönetmeliğiyle polisler gösterecek. Başka kimler gösterecek? 3600 ek gösterge sözü verip de hâlâ yerine getirmediğiniz kamu çalışanları ve bugün, takipsizlik veya beraat kararı aldığı hâlde ya da haklarında hiçbir soruşturma olmadığı hâlde işlerine döndürmediğiniz KHK’lilar, mağdur ettiğiniz, haklarını vermediğiniz herkes size bu kırmızı kartı sandıkta gösterip hakemin bitiş düdüğünü çaldığı gibi bitiş düdüğünü çalacak.”