Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İstanbul Yeni Havalimanı'nda başladı.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, etkinlik alanında standları ziyaret ederek projeler hakkında bilgiler aldı.Bakan Varank, Afyonkarahisar'dan TEKNOFEST'e yarışmacı olarak takılan tek kurum olan Afyonkarahisar Bilim ve Sanat Merkezinin standını ziyaret etti. Bakan Varank, Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezinin iki takımla birden festivale katıldığını öğrenince şaşkınlığını gizleyemedi ve takımları, öğrencileri ve takım liderlerini tebrik etti.Bakan Varank, Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi yarışma takımı tarafından geliştirilen TEKNOFEST'e 3 danışman ve 13 öğrenciden oluşan takımın hazırladığı "İnsansız hava destekli insansız kara aracı" hakkında bilgi aldı ve projenin geliştirilmesi için takım liderine öneride bulundu.
Festivalin açılışına katılan Varank, sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bu festivaldeki amaçlarının, "Gençlerin gönlüne teknoloji ve havacılık ateşini düşürmek." olduğunu söyledi.

Varank, "Buralarda gördüğümüz bu heyecanı gören gençlerimiz ileride çok önemli projelere imza atacaklar. Çok büyük bir organizasyon. Burada hem STK'ların hem özel şirketlerin hem devletin, kamunun desteği var." diye konuştu.

Herkesin bir araya gelerek böyle bir şeyi başarmasının mutluluk verici olduğunu dile getiren Varank, "İnşallah bu festivalimizi uluslararası bir çapta dünyaca meşhur bir festival haline getirmek, buradan başarılı sonuçlar elde etmek istiyoruz. Bütün umudumuz gençlerimiz." diye konuştu.