Sözcü Gazetesi köşe yazarı Saygı Öztürk, Afyonkarahisar Emniyet Terörle Mücadele Şubesi tarafından soruşturulan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma suçundan dosyası bulunan Afyonkarahisar'da görev yapan eski bir bürokratın, Fetö'ye iltisaklı 2 şirkete kayyum atanmasını yazdı.İşte Saygı Öztürk'ün yazısından ilgili bölüm:

"Sulh Ceza Hakimliği, 26 Ekim 2015 tarihinde 2015/4104 sayılı dosya üzerinden Koza Holding ve bağlı şirketlerine kayyum atadı. Mahkeme, kayyum olarak atananlara şirket başına 10'ar bin lira ödenmesine karar verdi. Bazılarının aylık geliri 30 bin, kiminin 80 bin lira oldu. Ayrıca lüks otel, uçak ve birçok harcaması da şirketler tarafından karşılanıyor, altlarına son model lüks otomobiller tahsis ediliyordu.

FETÖ/PDY terör örgütüyle, şirketin bağlantılarını ortaya çıkarmak amacıyla görevlendirilen kayyumlar arasında da zaman zaman para kavgası yaşanmıştı. Şirketlerin yönetimi TMSF'ye geçince, kayyumların görevlerine de son verilmişti.

DOSYAYA GİREN BELGE

Mustafa Akçil hakkında Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü'ne 23 Ağustos 2016 tarihinde internet üzerinden yapılan ihbarda, bu kişinin Milli Eğitim Şube Müdürlüğü'nde FETÖ'cüler tarafından görevlendirildiği, Dumlupınar Üniversitesi'nde evrak üzerinden doktorasının yapıldığı öne sürüldü.

Afyonkarahisar Emniyet Terörle Mücadele Şubesi iddiaları araştırdı. Akçil hakkında Ankara C. Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 2014/119687 sayılı soruşturma dosyası bulunduğu, 2018/1 esas numarası aldığı anlaşıldı.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2017/44 esas sayılı dosyasına 28 Ocak 2019 tarihinde giren belge, Afyonkarahisar C. Başsavcılığı'nın 13 Ocak 2019 tarihini taşıyor. Hakkında soruşturma başlatılan kişi ise kayyumlık görevi sırasında üç ayrı şirketten ayda 30 bin lira alan Mustafa Akçil.

NİÇİN GÖREVLENDİRİLDİ?

Mustafa Akçil hakkında 2014 yılında Ankara'da açılmış soruşturma dosyası bulunmasına rağmen bu kişi FETÖ'cü olduğu için el konulan Koza Holding'te ve bağlı iki şirkette 2015 yılında niçin görevlendirildi?

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, TBMM Genel Kurulu'nda, kayyum olarak atanan Akçil'in ağabeyinin görev yerini de açıklamıştı.

Mustafa Akçil'in ağabeyi Yılmaz Akçil, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Adalet Akademisi'nin başkanıydı. Yani, hakim ve savcılar atanmadan önce bu akademide eğitimden geçiriliyordu. Yılmaz Akçil de daha önce hiç çalışmadığı Danıştay 10. Dairesi'ne kısa süre önce başkan yapıldı.

Hakkında soruşturma yürütülen Mustafa Akçil'in FETÖ'cülükle ilgisi varsa bundan dolayı Yılmaz Akçil suçlanmamalı. Ama kardeşi hakkında dosya bulunduğunu bilmesine rağmen, kayyum olarak atanmasında etkisi olduysa, bu da kabul edilemez. Anlaşılıyor ki bazı atamalarda özensiz davranılıyor." ...

KAYNAK: Saygı Öztürk'ün köşe yazısınındevamına ulaşmak için tıklayınız.