Afyonkarahisar'ın en yüksek barajı olan Çay Barajı’nda inşaat çalışmaları DSİ tarafından yürütülüyor.

Gözden kaçırmayın

AĞIREL'DEN 'Afyon Belediyesi’nin şahane işleri!' YAZISIAĞIREL'DEN 'Afyon Belediyesi’nin şahane işleri!' YAZISI

Afyonkarahisar'ın en yüksek barajı olan Çay Barajı’nda inşaat çalışmaları DSİ tarafından yürütülüyor.DSİ'nin verilerine göre, Çay Baraj tamamlandığında bölgede 18 bin 550 dekar arazi sulanacak.

 

Bölgenin en yüksek barajı olan Afyonkarahisar Çay Barajında 2018 yılında gövde dolgusu tamamlanmış olup önyüz beton imalatları da tamamlanmıştır. Çay barajının yılsonunda tamamlanarak 2019 Aralık ayında su tutulması hedefleniyor.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Çay Barajıyla ilgili olarak şunları söyledi:“Temelden 105 metre yüksekliğinde inşa edilen Afyonkarahisar Çay Barajında depolanacak 15,98 milyon metreküp su ile 18.550 dekar arazinin sulanması ve Çay ve Bolvadin ilçe merkezine yıllık 7,53 milyon metreküp içmesuyu sağlanacaktır. Son olarak Çay Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge insanının ekonomik olarak rahatlamasına ve 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye 25 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini ifade ederek, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum”