BAŞKAN’A AHİLİK UNVANI VERİLDİ

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar'ın Afşar köyünde Ağaç Bayramı coşkusuAfyonkarahisar'ın Afşar köyünde Ağaç Bayramı coşkusu

Ahilik haftası nedeniyle düzenlenen törenlere ESOB’da devam edildi. Törende Vali Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a kaftan takdim edilerek Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Ahilik Unvanı verildi.

 

 

  

            Ahilik haftası kutlamalarına Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği salonunda devam edildi. Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, daire müdürleri ile çok sayıda esnaf odası başkanı ve esnafın katıldığı törenlerde ilk konuşmayı ESOB Başkanı Abdülkadir Konak yaptı.

 

 

 

VİZYONUMUZ HEP BİRLİKTE BÜYÜK HEDEFLERE YÜRÜMEKTİR

 

           Afyon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Konak, vizyonumuz hep birliktebüyük hedeflere ulaşmaktır diyerek şunları dedi.“Hepimizin bildiği gibi Ahilik, Anadolu da 13. yüzyıldan itibaren varlığını göstermeye başlayan bir düşünce yapısı ve bu düşünce etrafında yaşam bulan bir teşkilatlanma şeklidir.

 

          Günümüzde gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen eğitim, ekonomi, sağlık ve sosyal hayat gibi konularda, Ahilik Teşkilatınca geçmişte atılan temellerin halen önemini koruduğu, sağlam ve tutarlı bir yapıda olduğu aşikârdır. Ahi teşkilatının vizyonu " hep birlikte büyük hedeflere yürümek" mantığına dayanır. Bu vizyon, örgütü ileriye yönelten yol gösterici bir ışıktır. Dünyaya düzen ve hizmet verme iddiasında olan Ahiler, misyonlarını yerine getirebilmeleri için önce kendilerinin mükemmel olmaları gerektiğinin bilincindedirler. Ahi, önce kendisine çeki düzen vermelidir ki; inandırıcı olsun, hizmet edebilsin. Bu bağlamda Ahi, şöyle nitelendirilmektedir:

 

              "Huyları güzel olan, zekâtını veren, anne ve babasına ihsanda ve itaatte bulunan, komşusunu ağırlayan, eline geçeni veren, işlerini güzelleştiren, sözlerinde doğru olan, amellerini en güzel bir hale getirmeye çalışan, sırlarını saklayan, ahdi koruyan, sevgiye riayet eden, her daim doğru olan, yalanı ve riyayı atan, helal kazanca koyulan, ona vermeyene veren, zulmedeni bağışlayan, kötülük edene iyilik eden, hakikate giren, kardeşlerinin haklarını eda eden, komşularına karşı müsamahada bulunan, onlardan uzak olanı soran, yakındakini dolaşan, hastayı ziyaret edip halini, hatırını soruşturan kişidir."

 

 

 

AHİ, DÜNYAYA DÜŞKÜN OLANLARLA BİRLİKTE OLMAMALI

 

              Ahiliğin geçmişi ve kurulları hakkında da kısa bilgiler veren Başkan Konak, açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi“Ahilik kurallarına göre, ahinin üç şeyi açık olmadır: Eli açık, yani cömert olmalı; kapısı açık, yani misafirperver olmalı; sofrası açık, yani aç geleni tok göndermeli. Üç şeyi de kapalı olmadır: Gözü kapalı olmalı, yani kimseye kötü nazarla bakmamalı; kimsenin ayıbını görmemeli, dili bağlı olmalı, yani kimseye kötü söz söylememeli; beli bağlı olmalı, yani kimsenin namusuna ve şerefine göz dikmemeli.Yine ahilik kurallarına göre; ahi, helalinden kazanmalıdır. Hepsinin bir sanatı olmalıdır. Yoksul ve düşkünlere yardım etmeli, cömert olmalıdır. Âlimleri sevmeli, hoş tutmalıdır. Fakirleri sevmeli, alçak gönüllü olmalıdır. Temiz, iyi kimselerle sohbet etmeli, namazını kazaya bırakmamalı, haya sahibi olup, nefsine hakim olmalı, dünyaya düşkün olanlarla beraber olmamalıdır.

 

 

 

BAŞKAN ÇOBAN’A AHİLİK KAFTANI TAKDİM EDİLDİ

 

        Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a Ahilik kaftanı, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ve ESOB Başkanı Abdülkadir Konak tarafından takdim edildi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban yaptığı konuşmada, önce teşekkür etti. “Bana bu kaftanı takdim eden ve ahilik unvanı veren tüm esnaf arkadaşlarımıza, odalarımıza çok teşekkür ediyorum. Her ne kadar esnaflık yapmasak da, büyüklerimizin yanında çıraklık yapmış olarak ahilik konularını iyi kötü biliyoruz, yaşadık, gördük, Hem bakkal dükkanında hem kırtasiye dükkanında, bir otelde ve aynı zamanda uzun yıllar koşumcu dediğimiz bir dükkanda uzun yıllar çıraklık yaptım. Dolayısıyla esnaf büyüklerimizin ne tür endişelere kapıldığını, komşularla olan münasebetini, mesleğiyle ilgili düşüncelerini iyi kötü bilebiliyorum.  Esnafların kendi aralarındaki komşulukları çok çok önemli. Ahi Evran’ın tavsiyelerini en az yarısını hayata geçirsek ülkemizde birlik ve beraberlik daha da artar, yardımlaşmamız da artar, ekonomimiz de güçlenir. Bütün esnaflarımıza, kalfa ve çıraklarımıza Allah’tan sağlık diliyorum, bol kazanç diliyorum”

 

 

 

          AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YURDUNUSEVEN “AHİLİK MANEVİ DEĞERLERİMİZİ ARTIRMIŞTIR”

 

          AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, ahiliğin,  manevi değerleri de arttırdığını söyledi.  Yurdunuseven, “Bir dönem, 28 Şubatta meslek liselerinden dolayı ara elaman konusu geriye atıldı. Şu anda da esnaf olarak çırak bulmakta güçlük çekiyorsunuz. Hükümetlerimiz döneminde bu boşluk giderilmeye çalışıldı. Bazı meslekler var ki teknolojiye yenildi. Kalaycılık ve Keçecilik gibi mesleklerimiz yok olmaya başladı. Bu mesleklerimizin canlandırılması için meslek odalarımızın yani sizlerin çalışma yapmasını talep ediyorum” dedi. AK Parti Milletvekili Av.İbrahim Yurdunuseven, 8 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasında vefat edenlere Allah’tan rahmet diledi ve emniyet kemeri ve aşırı hız konusunda uyarılarda bulundu.

 

VALİ TUTULMAZ, “SİZLERLE BİRLİKTE OLMAKTA MUTLU OLDUM”

 

      Vali Mustafa Tutulmaz ise yaptığı konuşmada, esnafın içinde olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Ahilik kaftanı giymekten ve ahilik unvanı almaktan dolayı duygulandığını söyleyen Vali Tutulmaz, “Günümüze kadar Ahiliğin ilkeleri geldi ancak maalesef uygulamada sıkıntılar oldu. Osmanlının 600 yıl ayakta durmasının temelinde ahilik anlayışını devam ettirmesindendir.  Ahilik hem devletten, hem sosyal hayatta önemli rol üstlenmiş, bugüne kadar da belli şekilde gelmiştir. Günümüzde hilece, vatandaşı kandırmaya çalışan kesim de vardır. İşte burada ahiliğin önemi kendini daha da net olarak göstermiştir. Ahiliğin ilkelerine bütün esnaflarımız harfiyen uymalıdır. Keşke ahiliğin bütün ilkelerini her tarafa adam gibi yayabilsek, bunun kontrolünü de iyi bir şekilde yapabilsek. Böylece toplumsal Hayatımızda sıkıntı olmadan yaşamış oluruz” diye konuştu.Konuşmalardan sonra yılın ahisi Hüseyin Kanık’a ahilik kaftanı giydirildi. İscehisar ilçemizde terzilik yapan Hüseyin Kanık, uzun yıllardır terzilik yapıyor. Törenler, ESOB’a bağlı bütün odaların gösterdikleri ahilere plaketlerinin verilmesiyle sona erdi.Törene katılanlara geleneksel bulgur pilavı ve ayran ikram edildi.