Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin bu hafta Meclis'e sunacağı vergi paketi taslağından bir çok yeni vergi kalemini veto ettiği iddia ediliyor.

Erdoğan'ın, taslaktaki servet vergisi ve borsa kazanç vergisi gibi bazı kritik maddeleri çıkarttırdığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Meclis'e sunulacak vergi paketi taslağında birçok kritik maddeyi veto etti.

Gelirler İdaresi Başkanlığı, beyana tabi geliri ile yapılan harcamalar arasında yüzde 20'nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden özel gider bildirimi istenmesini ve izah edilemeyen fark tutarlarından servet vergisi alınmasını talep etti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu maddeyi veto ederek taslaktan çıkarılmasını sağladı. Bu düzenleme, özellikle yüksek gelir gruplarını hedef alarak vergi tabanını genişletmeyi amaçlıyordu.

Sigaraya zam geldi!.. Sigaraya zam geldi!..

Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören ve üç yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlardan vergi alınması planlanan madde de Erdoğan'ın vetosuna takıldı.

Erdoğan'ın veto ettiği diğer maddeler arasında, yem ve gübre satışlarındaki KDV oranlarının artırılması, emlak vergileri ve tapu harçlarının gayrimenkullerin bölgesel rayiç bedeli üzerinden tahsil edilmesi, kirada stopaj uygulamasına geçilmesi, basılı kitap ve süreli yayınların KDV istisnasının kaldırılması, basit usul esnaf vergi muafiyetinin büyükşehirlerde kaldırılması, yurt dışı çıkış harcının artırılması, engellilere uygulanan ÖTV istisnalarının kaldırılması ve idari para cezalarına gecikme zammı uygulanması gibi önemli düzenlemeler yer alıyor.

Editör: Birinci Editör