İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanının aldığı saldırıları durdurma kararını bir kez daha deldi. İsrail, son olarak yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenledi. En az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırıda felaketin boyutu gün ağarınca bir kez daha gözler önüne serildi.

İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırı düzenledi.

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına saldırdı.

Saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybederken, Filistin Kızılayından yapılan açıklamada aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıdaki Filistinlinin cenazesi ile yaralıyı hastanelere götürdüğü belirtildi.

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." dedi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, saldırının ardından "İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor." ifadeleri kullandı.

Siyonist soykırım: Gazze'de can kaybı 34 bine yaklaştı Siyonist soykırım: Gazze'de can kaybı 34 bine yaklaştı

Uluslararası Adalet Divanının (UAD), İsrail'in Refah'a düzenlediği saldırıları derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli öldürüldü, 80 bin 643 kişi yaralandı.

Editör: Birinci Editör