PATPAT’LARA PLAKA SİSTEMİ Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçe Kaymakamlığı tarafından ‘patpat’ diye tabir edilen, genellikle tarım alanlarında kullanılan araçlara özel bir plaka sisteminin uygulanacağı bildirildi.
Trafik mevzuatında yeri olmayan ve ‘karayollarında dolaşan yabancı bir cisim’ olarak adlandırılan ‘patpat’lara artık plaka sisteminin getirileceğini söyleyen İhsaniye Kaymakamı Ömer Faruk İlhan, hukuk mevzuatına aykırı olan bu yabancı cisimlerin görüldüğü anda kanuna göre el konularak, parçalanıp ve hurdaya verilmesi gerektiğini kaydetti. Bu araçların trafiğe çıkmalarının tamamen engellenmesi gerektiğini vurgulayan Kaymakam İlhan, ‘patpat’ları kullananların alt gelir grubu insanların olduğunu söyledi. İlhan, hem kanunları uygulamak, hem de bu araçların sahiplerini üzmemek adına Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan bir uygulama başlatacaklarını aktardı.
İhsaniye Kaymakamlığı olarak özel bir plaka sistemini hazırladıklarını kaydeden İlhan, ilçe ve çevresinde bulunan bütün ‘patpat’ların sahiplerinin isim listelerini çıkardıklarını ve buna göre plaka vereceklerini belirterek, “Patpatlara plaka verilmesi Türkiye’de bir ilk olacak. Bunun mevcut duruma göre daha güvenli olacağını düşünüyoruz. Bu araçların ayrıca tamamına ayrıca reflektör ve aydınlatma zorunluluğu da getirilecek. Aynı zamanda bu uygulama traktörler içinde gerçekleştirilecek yani ışıklandırma sistemi. Bunun içinde gerekli çalışmalar tamamlandı. İhsaniye Kaymakamlığı olarak ilçe ile birlikte çevresinde ki bütün ‘patpat’ ve traktörlerin tamamının aydınlatma sistemi gözden geçirilecek ve ıslah edilecek” dedi. Öte yandan Afyonkarahisar’ın Çobanlar ilçesinde üretimi yapılan ‘patpat’ların, zaman zaman ihracatı da gerçekleştiriliyor. Başta Afganistan olmak üzere pek çok ülkeye ihracatı yapılan bu iş makinelerinden bu güne kadar 30 binin üzerinde üretildiği belirtildi.