Pandemiyle başlayan kriz sonrası Türkiye'deki birçok firma iflas bayraklarını çekerken akıllara bu zamana kadar hiç büyük firmaların iflas edip etmediği geldi. Bu konunun cevabı ise Türkiye'nin ilk beyaz peynir fabrikasının iflas süreciyle oldukça detaylı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Dev fabrikası ile süt ve süt ürünleri üretimi yapan ve 1964'te sektör için ilk adımlarını atan Yörsan, ani iflasıyla herkesi şaşkına çevirdi. Bir zamanlar ülkemizin en büyük 500 şirketinden olan Yörsan 1984'te Türkiye'nin ilk peynir fabrikası olarak Balıkesir Susurluk'ta 170.000 metrekarelik bir tesisle faaliyete geçti.

2013 yılına gelindiğinde ülkedeki peynirin neredeyse %20'sini üreten Yörsan, ayrıcı yurt dışında da büyük bir ihracat ağına sahipti. Öyle ki şirket ABD, Japonya, Almanya, Singapur ve Orta Doğu dahil 25 ülkeye ürünlerini satıyordu.

Afyon Tarım Fuarı hazırlıkları son aşamada Afyon Tarım Fuarı hazırlıkları son aşamada

2014 yılında Yörsan, 2'inci fabrikasına yine Susurluk'ta kurdu ve aynı yıl Dubaili özel yatırım fonu The Abraaj Group'a satıldı. Sıkıntılarsa bu satış sonrasında baş gösterdi ve 2018 yılında Abraaj Capital'in şirket yönetiminde iyi olmadığı dikkat çekti.