Afyonkarahisar Devlet Hastanesinin sunduğu sağlık hizmetlerine sürekli yeni uygulamalar ekleniyor. Bu sayede hastalarımız, bu uygulamalar için büyükşehirlere gitme zorluğunu yaşamadan, kendi şehirlerinde sağlığına kavuşuyor.

Bunun bir örneği Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde yaşandı.Büyük şehirlerdeki özel hastanelerde, ücretli olarak yapılabilen kapalı by-pass ameliyatları artık Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde yapılmaya başlandı. Hastanemizde Opr. Dr. Ercüment Ayva ve ekibi tarafından 63 yaşındaki erkek hastamıza, göğüs kafesini açmadan, kapalı by-pass ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Dr. Ayva "Uzun yıllar özel hastanelerde görev yaptım. Kendi mesleki tecrübemi buradaki ekip arkadaşlarımla birleştirip sadece büyük özel merkezlerde uygulanabilen bu ameliyatı, devletimizin imkanlarıyla, kendi memleketimde yapmak hayaliyle devlet hastanesindeki görevime başlamıştım. Çok şükür çok hızlı şekilde bunu gerçekleştirdik. Hastamız gayet başarılı bir ameliyat ve yoğun bakım süreci geçirdi ve taburcu oldu. Bütün ekip arkadaşlarıma ve Başhekimimiz Opr. Dr. Mehmet Duran ve ekibine teşekkür ederim. Hayalimi gerçekleştirip memleketimde hemşerilerime faydalı olduğum için mutlu ve gururluyum."dedi.

Opr. Dr. Ayva , 'Kapalı by-pass' yani 'Minimal invaziv by-pass' yönteminin avantajlarını ise şöyle sıraladı:

.Hastanın göğüs kafesi kesilmediği için çok az ağrısı oluyor.

.Çok küçük bir kesiden ameliyat yapıldığı için ameliyatta ve sonrasında çok az kan kullanılıyor.

.Yoğun bakımda ve hastanede kalma süresi kısalıyor. Hastalar ameliyattan sonra 4'üncü gün evlerine gidebiliyor.

.Bu operasyondan sonra hastalar, işlerine çok daha erken dönebiliyor.

.Hastalar ameliyat sonrası her tür pozisyonda uyuyabiliyor; 15 gün içinde araba kullanabiliyor. Oysa açık kalp ameliyatlarında hastalara belli bir zaman sadece sırt üstü yatmaları öneriliyor. Araba kullanmaları için ise 1,5 ay kadar beklemeleri gerekiyor.

"Eskişehir'de Kadir Gecesi birlik ve beraberlik vurgusu" "Eskişehir'de Kadir Gecesi birlik ve beraberlik vurgusu"

Kesinin çok küçük olması (6-8 cm.) kozmetik açıdan da hastaları çok memnun ediyor.

Ameliyat 6-8 cm.'lik bir kesi ile kaburgalar arasından girilerek gerçekleştiriliyor.

Sağlığına kavuşup taburcu olan hastamız Dr. Ayva ve ekibine teşekkür ederek, hastaneden aldığı hizmetten dolayı memnuniyetini dile getirdi.